۰۲۱-۶۶۱۶۶۳۲۹

گرامر در آموزش زبان انگلیسی – نقش گرامر در فرایند یادگیری زبان انگلیسی


توجه به گرامر در آموزش زبان انگلیسی مسئله ایست که بسیار چالش برانگیز بوده و همواره عده ای از زبان آموزان نسبت به یادگیری گرامر در آموزش زبان انگلیسی از


آموزش
  • 5 دقیقه
  • 2259نفر

گرامر در آموزش زبان انگلیسی – نقش گرامر در فرایند یادگیری زبان انگلیسی

توجه به گرامر در آموزش زبان انگلیسی مسئله ایست که بسیار چالش برانگیز بوده و همواره عده ای از زبان آموزان نسبت به یادگیری گرامر در آموزش زبان انگلیسی از خود واکنش منفی نشان می دهند.

همه روزه تعداد زیادی از علاقه مندان به یادگیری زبان های خارجی به ویژه زبان انگلیسی از خود سوال می کنند : آیا می بایست الزاما تمامی قواعد گرامری را یاد بگیرم؟ یا اینکه می توانم با استفاده از روش های یادگیری طبیعی زبان مانند خواندن، شنیدن و صحبت کردن، به یادگیری گرامر در آموزش زبان انگلیسی بپردازم؟


بیشتر بخوانید : آموزش رایگان زبان انگلیسی و نکاتی به منظور ارتقاء سطح زبان


همان طور که می دانید، یادگیری قواعد گرامری به تنهایی و در قالب فرمول های خشک و پیچیده، برای بسیاری از علاقه مندان به یادگیری زبان انگلیسی امری کسل کننده بوده و منجر به دلزدگی این افراد نسبت به یادگیری زبان انگلیسی می گردد.اگر چه یادگیری قواعد گرامری در جهت بهبود و تقویت مهارت های زبانی علاقه مندان به یادگیری زبان انگلیسی بسیار موثر می باشد، اما تمرکز بیش از اندازه بر نکات گرامری،از جمله استراتژی های غلط زبان آموزی محسوب می شود.این امر منجر به عدم کارایی روش آموزشی مزبور می گردد.

در خصوص اهمیت و نحوه پرداختن به گرامر در آموزش زبان انگلیسی ،زبان شناسان و متخصصین امر همواره درگیر بوده و در پاسخگویی به این سوالات، با مشکل مواجه می باشند. زیرا کنترل و ارزیابی این مسئله، بسیار دشوار می باشد.

گرامر در آموزش زبان انگلیسی و بررسی نقش آن در زبان آموزی توسط زبان شناسان

کارشناسان حوزه زبان شناسی و زبان شناسان به منظور بررسی میزان اهمیت فراگیری قواعد گرامری در فرایند آموزش زبان انگلیسی، دو گروه از زبان آموزان را با یکدیگر مقایسه نمودند. یکی از این دو گروه در کلاس های گرامری شرکت کرده بودند و قواعد گرامری به صورت آکادمیک به این افراد تدریس شده بود. اما گروه دیگر، بدون آموزش مستقیم و تنها از طریق استفاده از روش های طبیعی مانند دیدن یا شنیدن جملات انگلیسی در قالب موسیقی، داستان و ...، به فراگیری گرامر در آموزش زبان انگلیسی پرداخته بودند.


بیشتر بخوانید : نکاتی در آموزش زبان انگلیسی و بهبود فرایند یادگیری


چالش های پیش روی زبان شناسان در فرایند بررسی اهمیت گرامر در آموزش زبان انگلیسی

  • از کجا باید بدانیم که افراد آموزش دیده، به میزان یکسان و با صرف توجه یکسان به قواعد گرامری، تحت تعلیم قرار گرفته اند یا خیر؟
  •  از کجا باید بفهمیم که گروه دیگر واقعا متوجه کاربرد قواعد گرامری در آموزش زبان مربوطه شده اند یا خیر؟ چطور تشخیص دهیم که این گروه به طور پنهانی در کلاس های گرامر در آموزش زبان انگلیسی شرکت کرده اند یا خیر؟
  • موضوع مهم دیگری که در این زمینه مطرح می باشد، این است که ممکن است نتایج برخی از این مطالعات که نشان دهنده بی تاثیر بودن آموزش آکادمیک قواعد گرامری در فرایند زبان آموزی باشد، در نشریات علمی منتشر نگردد.

گرامر در آموزش زبان انگلیسی – نقش گرامر در فرایند یادگیری زبان انگلیسی

 


بیشتر بخوانید : راهکارهای آموزش زبان انگلیسی و افزایش کارایی روش‌های زبان‌آموزی


گرامر در آموزش زبان انگلیسی و میزان اهمیت آن در فرایند زبان آموزی

بنا به دلائل مطرح شده مزبور، سوالات مطرح در خصوص اهمیت گرامر در آموزش زبان انگلیسی پس از چندین دهه، همچنان مبهم بوده و پاسخگویی به این سوالات به سادگی محقق نخواهد گشت.

به منظور پاسخگویی به این سوالات، زبان شناسان به بررسی مطالعات صورت گرفته در زمینه تدریس گرامر در فرایند آموزش زبان انگلیسی پرداختند. این بررسی بدین منظور صورت گرفت تا میزان تاثیر کلاس های آکادمیک در زمینه قواعد گرامری بر روی زبان آموزان و علاقه مندان به یادگیری زبان در فرایند یادگیری یک زبان خارجی مشخص گردد.


بیشتر بخوانید : لهجه در آموزش زبان – چرا خارجی ها عمدتاً لهجه دارند؟


نتایج مطالعات و بررسی های صورت گرفته نشان داد که فراگرفتن قواعد گرامری در زبان انگلیسی به زبان آموزان کمک می کند که دقیق تر و اصولی تر به زبان انگلیسی صحبت کنند. اما میزان اهمیت فراگیری گرامر در آموزش زبان انگلیسی به اندازه ای نیست که زبان آموزان و علاقه مندان به یادگیری زبان انگلیسی بخواهند تمام وقت خود را به شرکت در کلاس های گرامری و مطالعه کتاب های مرجع در زمینه قواعد گرامری اختصاص دهند.

چگونگی پرداختن به قواعد گرامری توسط زبان آموزان

از مطالب فوق در خصوص چگونگی فراگیری قواعد گرامری، می توان این گونه نتیجه گرفت که : به علاقه مندان به یادگیری زبان انگلیسی توصیه نمی شود که وقت، هزینه و انرژی خود را صرف شرکت در کلاس های گرامری به صورت مجزا نمایند. بلکه این افراد می بایست قواعد گرامری را در حین یادگیری دیگر مهارت های زبانی، فرا بگیرند. علاقه مندان به یادگیری زبان انگلیسی، نمی بایست گرامر را از سایر مهارت های زبانی جدا نمایند. آنها می بایست گرامر زبان انگلیسی را به طور کاربردی فرا گرفته و سعی نمایند که از همان مراحل ابتدایی صحبت کردن خود به زبان انگلیسی، این قواعد را در جملات انگلیسی خود و در تعامل با دیگران به کار بندند.


دوره آموزشی : دوره تدوین استراتژی محتوا دانشگاه شریف


صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید