۰۲۱-۶۶۱۶۶۳۲۹

حفظ کلمات به‌طور طبیعی و نقش آن در فرایند آموزش زبان


حفظ کلمات به‌طور طبیعی روشی است که به زبان آموزان در مسیر یادگیری یک زبان خارجی کمک بسیاری می‌نماید. ممکن است که شما ندانید، اما در


آموزش
  • 5 دقیقه
  • 1805نفر

حفظ کلمات به‌طور طبیعی و نقش آن در فرایند آموزش زبان

حفظ کلمات به‌طور طبیعی یکی از روش های کارامد یادگیری زبان انگلیسی است که به زبان آموزان در انتخاب استراتژی های آموزشی زبان انگلیسی کمک بسیاری می‌نماید. ممکن است که شما ندانید، اما در حقیقت مغز شما یک ماشین یادگیری لغت فوق‌العاده می‌باشد. به منظور درک فرایندحفظ کلمات به‌طور طبیعیلازم است نکاتی را در خصوص نحوه عملکرد مغز بدانید زمانی که ما به یک مطلب گوش فرا می‌دهیم و یا متنی را مطالعه می‌نماییم، مغز ما تنها به ظاهر کلمات توجه نمی‌کند. بلکه مغز دائماً به آمارگیری در خصوص اینکه چه کلماتی اغلب در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، می‌پردازد. بدین ترتیب، مغز قادر خواهد بود به پیش‌بینی لغات بعدی پرداخته و فرایند صحبت کردن را به‌ نخو سریع‌ تری پردازش نماید.


بیشتر بخوانید : یادگیری زبان انگلیسی – چگونه زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم؟


دانشمندان علوم اعصاب روشی پیداکرده‌اند که با استفاده از آن، می‌توانند عملکرد مغز را حین پردازش صحبت کردن، ارزیابی نمایند. این روش می‌تواند در خصوص مطالعه حفظ کلمات به‌طور طبیعی در زبان آموزان و علاقه مندان به یادگیری زبان های جدید مؤثر واقع شود.

حفظ کلمات به‌طور طبیعی و نقش سیگنال N400 مغز در آن

مغز ما به‌طور مداوم سیگنال‌های الکتریکی از خود ساطع می‌نماید. این سیگنال‌ها بسته به عملکردی که مغز درگیر آن می‌باشد، تغییر می‌نمایند. یکی از این سیگنال های الکتریکی، سیگنال N400 می باشد. دانشمندان می‌توانند به‌ منظور مطالعه عملکرد مغز در فرایند حفظ کلمات به‌طور طبیعی ، بخشی از سیگنال N400 مغز را با استفاده از تکنیکی به نام الکتروانسفالوگرافی بخوانند و با استفاده از آن، به مطالعه چگونگی پردازش فرایند صحبت کردن افراد توسط مغزشان بپردازند. اما نگران نباشید، دانشمندان هنوز قادر به خواندن فکر شما نمی‌باشند!


بیشتر بخوانید : گرامر در آموزش زبان – نقش آموزش گرامر در فرایند یادگیری زبان


یکی از سیگنال‌های الکتریکی مغز، سیگنال N400 می‌باشد. این سیگنال بر اساس اینکه آیا کلمات در متن مربوطه معنا می‌دهند یا خیر، تغییر می‌کنند. در مورد ترکیب کلماتی که مورد انتظار مغز می‌باشند، ارتفاع این سیگنال کم می‌شود، اما در ترکیب کلماتی که دور از انتظار مغز می‌باشند، ارتفاع سیگنال N400 مغز زیاد خواهد شد. با توجه به مطلب فوق، می‌توان نتیجه‌گیری نمود که دانشمندان می‌توانند با خواندن ارتفاع سیگنال N400 مغز، به تجزیه‌ و تحلیل نوع پیش‌بینی‌ هایی که افراد در فرایند پردازش صحبت کردن انجام می‌دهند، بپردازند. این پیش‌بینی‌ها شامل پیش‌بینی در خصوص نوع ترکیب کلمات و نیز کلماتی است که عمدتاً در کنار یکدیگر ظاهر شده و در ترکیب با یکدیگر ظاهر می شوند، می‌باشد.

حفظ کلمات به‌طور طبیعی و نقش آن در فرایند آموزش زبان

عملکرد سیگنال N400 مغز در فرایند پردازش صحبت

در فرایند حفظ کلمات به‌طور طبیعی در افراد علاقه مند به یادگیری زبان، ارتفاع سیگنال N400 مغز با توجه به مهارت زبان آموزان، تغییر می‌کند. در زبان آموزان حرفه‌ای، الگوی تغییر سیگنال N400 مغز بسیار به الگوی تغییر سیگنال مغزی N400 صحبت کنندگان بومی زبان مربوطه نزدیک می‌باشد. این بدان معناست که بخش مهمی از مهارت های زبانی، مربوط به استفاده از آمار و پیش‌بینی ترکیبات کلمات می‌باشد. این دقیقاً همان فرایندی است که افراد در حین صحبت به زبان مادری خود به طور ناخودآگاه پیاده سازی می نمایند.


بیشتر بخوانید : راهکارهای آموزش زبان انگلیسی و افزایش کارایی روش‌های زبان‌آموزی


یکی از ابزارهایی که در این زمینه وجود داشته و زبان آموزان می‌توانند مورد استفاده قرار دهند، استفاده از حفظ کلمات به‌طور طبیعی می‌باشد. بدین منظور نیاز داریم از منابع بسیار زیادی استفاده نماییم.

از مواردی که زبان آموزان را در زمینه انتخاب سریع ترین روش حفظ کلمات و حفظ کلمات به‌طور طبیعی یاری می‌نماید، خواندن متون به زبان خارجی موردنظر زبان‌آموز می‌باشد. در انتخاب این متون، زبان آموزان می‌بایست به سطح زبانی خود توجه نمایند. اگر زبان آموزان مبتدی به خواندن متونی که شامل ترکیبات زیاد و پیچیده می‌باشند،بپردازند،در حقیقت استراتژی غلطی را در آموزش زبان انگلیسی به کار خواهند بست.


بیشتر بخوانید : آموزش زبان انگلیسی و نکاتی در خصوص تسریع روند یادگیری


متونی که شامل ترکیبات پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی می‌باشند، برای زبان آموزان مبتدی بسیار خسته‌کننده و زمان‌بر می‌باشند.

علاقه مندان به یادگیری زبان انگلیسی برای انتخاب متن متناسب با سطح زبانی خود، می توانند از کتاب های داستان طبقه بندی شده استفاده نمایند. مطالعه این داستان ها، در فرایند حفظ کلمات به‌طور طبیعی می تواند کمک زیادی به زبان آموزان کرده و نیز مانع از گیج شدن و سر در گمی آنها نیز شود.دوره آموزشی : دوره تدوین استراتژی محتوا دانشگاه شریفصفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید