۰۲۱-۶۶۱۶۶۳۲۹

سریع‌ترین راه حفظ لغات در یک زبان خارجی چیست؟ - شناسایی و انتخاب سریع‌ترین راه حفظ لغات


سریع‌ترین راه حفظ لغات می‌تواند زبان آموزان را در مسیر یادگیری یک زبان بیگانه یاری نموده و مسیر یادگیری را برای آنها تسهیل نماید.


آموزش
  • 5 دقیقه
  • 1726نفر

سریع‌ترین راه حفظ لغات در یک زبان خارجی چیست؟ - شناسایی و انتخاب سریع‌ترین راه حفظ لغات

سریع‌ترین راه حفظ لغات می‌تواند زبان آموزان را در مسیر یادگیری یک زبان بیگانه یاری نموده و مسیر یادگیری را برای آنها تسهیل نماید. از آنجا که زبان آموزان موفق زیادی در سر تا سر دنیا وجود دارند که توانسته‌اند به خوبی به حفظ و یادگیری لغات بپردازند، بنابراین، روش‌های متعددی نیز به منظور به خاطر سپاری لغات در زبان‌های خارجی وجود دارند. اما شناسایی و انتخاب سریع‌ترین راه حفظ لغات در یک زبان بیگانه و اجتناب از روش های غلط زبان آموزی امر مهمی است که زبان آموزان نمی‌بایست نسبت به آن غفلت بورزند.

اما بحثی که در اینجا مطرح می‌باشد، این است که در مسیر یادگیری یک زبان خارجی و یادگیری لغات آن زبان، آیا زبان آموزان نیاز به استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف به صورت سیستماتیک دارند؟ و یا اینکه می‌بایست لغات را به طور طبیعی فرا بگیرند؟ یعنی به تدریج و در مسیر خواندن و شنیدن متون به آن زبان خارجی و به‌طور طبیعی کلمات جدید را فرا بگیرند؟ هر یک از این دو دیدگاه طرفداران بسیاری دارد که دلایل محکمی برای استفاده از روش خود دارند.


بیشتر بخوانید : یادگیری زبان انگلیسی – چگونه زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم؟


پس از بررسی‌های بسیار و بحث‌های صورت گرفته میان این دو دسته، صاحب‌نظران امر و زبان شناسان اعلام نمودند که استفاده از هردوی این روش‌ها در کنار هم، می‌توانند زبان آموزان را در مسیر به خاطر سپاری کلمات یک زبان خارجی یاری نماید.

اگر در خصوص انتخاب سریع‌ترین راه حفظ لغات در یک زبان بیگانه از افراد مسلط به چند زبان سؤال کنید، همه آنها به طور متفق‌القول، استفاده از فلش کارت را سریع‌ترین راه حفظ لغات در یک زبان خارجی معرفی خواهند نمود.

علم فلش کارت - سریع‌ترین راه حفظ لغات در یک زبان خارجی

بسیاری از زبان آموزان از فلش کارت به عنوان کارامد ترین ابزار و سریع‌ترین راه حفظ لغات استفاده می‌نمایند. در این سیستم، زبان‌آموز یک لغت یا جمله به زبان موردنظر را در یک سمت کارت نوشته و در سمت دیگر کارت، معنی و یا تصویری مرتبط با آن کلمه یا جمله را قرار می‌دهد.

سریع‌ترین راه حفظ لغات در یک زبان خارجی چیست؟ - شناسایی و انتخاب سریع‌ترین راه حفظ لغات

زبان آموزان در این روش، که به عنوان سریع‌ترین راه حفظ لغات شناخته می‌شود، ابتدا به یک سمت کارت نگاه کرده و سپس بررسی می‌کنند که آیا قادر به یادآوری معنی لغت مربوطه هستند یا خیر؟ سپس کارت را برگردانده و معنی درست کلمه موردنظر را مشاهده می‌کنند.


بیشتر بخوانید : استراتژی‌های آموزش زبان – بررسی و دسته بندی و اعمال آنها در فرایند زبان آموزی


نرم افزارهای کمکی حفظ لغات بر مبنای فلش کارت

امروزه اغلب مردم از نرم‌ افزارهای کمکی حفظ کلمات مانند نرم افزار Anki و نرم افزار Memrise به منظور به خاطر سپاری کلمات جدید در یک زبان بیگانه استفاده می‌نمایند. استراتژی حاکم بر این نرم‌افزارها، برگرفته از استراتژی حاکم بر فلش کارت‌ ها می‌باشد. در این نرم‌افزار ها از فواصل زمانی معین میان مرور های یک لغت به خصوص استفاده می‌گردد. روش به کار گرفته شده در این نرم‌ افزار ها که سریع‌ترین راه حفظ لغات در یک زبان خارجی می‌باشد، به عنوان " روش تکرار زمان‌ بندی‌ شده " شناخته می‌شود.


بیشتر بخوانید : لهجه در آموزش زبان – چرا خارجی ها عمدتاً لهجه دارند؟


چگونگی استفاده از نرم افزارهای کمکی حفظ لغات و نحوه عملکرد این نرم افزارها

با استفاده از این نرم‌افزارها، زبان آموزان لغات را در فواصل زمانی منظم و به صورت سیستماتیک مرور کرده و این روش، تأثیر بسزایی در ماندگاری این لغات در ذهن زبان آموزان دارد. به عنوان مثال، با استفاده از این نرم‌افزارها، به‌جای اینکه زبان آموزان یک لغت را پنج بار در یک روز مرور کنند، در پنج روز و روزی یک بار مرور خواهند نمود. استفاده از این نرم افزارها موجب تثبیت لغات در ذهن زبان آموزان خواهد گردید.

همان طور که در این مقاله بیان نمودیم، استفاده از فلش کارت ها و یا سیستم هایی که عملکردشان بر مبنای استراتژی حاکم بر فلش کارت ها می باشد، یکی از سریع‌ ترین راه های به خاطر سپردن کلمات جدید در زبان های خارجی می باشد. همچنین، می توان نتیجه گرفت که علاوه بر توجه به لهجه در آموزش زبان، دیگر موارد مانند سرعت به خاطر سپاری کلمات در فرایند یادگیری زبان های خارجی از جمله زبان انگلیسی نیز می بایست از سوی علاقه مندان به یادگیری زبان های خارجی مورد توجه قرار گیرد.


دوره آموزشی : دوره تدوین استراتژی محتوا دانشگاه شریف


 

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید