۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۰۷

چگونه کاریکاتور طراحی کنیم؟ - بخش ششم - طراحی بینی در کاریکاتور


برای طراحی بینی در کاریکاتور باید چه نکاتی را در نظر بگیریم؟ با در نظر گرفتن بینی چگونه کاریکاتور طراحی کنیم؟ در ادامه مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم.


آموزش
  • 5 دقیقه
  • 4247نفر

چگونه کاریکاتور طراحی کنیم؟ - بخش ششم - طراحی بینی در کاریکاتور

می توان گفت هنگام کشیدن کاریکاتور چهره، عضوی که اغلب کاریکاتوریست های تازه کار بر آن تاکید می کنند بینی است.  بسیاری از افراد تصور می کنند کاریکاتور یعنی "طراحی یک چهره با بینی بزرگ". چه ویژگی در بینی وجود دارد که آن را تبدیل به هدفی آسان برای ایجاد اغراق در چهره می نماید؟ برای طراحی بینی در کاریکاتور باید چه نکاتی را در نظر بگیریم؟ با در نظر گرفتن بینی چگونه کاریکاتور طراحی کنیم؟ در ادامه مقاله به این سوالات پاسخ می دهیم.

به زبان ساده بینی یکی از برجسته ترین اعضای چهره است، درست در مرکز چهره قرار دارد، شکل آن در تضاد با شکل افقی چشم ها و دهان حالت عمودی دارد و از نمای نیم رخ از چهره بیرون زده است. شکل بینی اغلب در چهره ها آن چنان برجسته است که تبدیل به روشی آسان برای ایجاد اغراق هنگام کشیدن کاریکاتور چهره شده است.

با این وجود روش طراحی بینی در کاریکاتور شبیه به سایر اعضای چهره است. تناسب آن با سایر اعضای صورت تعیین کننده میزان و جهت اغراق در آن است. اغراق در طراحی بینی در کاریکاتور لزوماً به معنای درشت و برجسته کشیدن آن نیست. بسیاری از افراد بینی های کوچک و باریکی دارند که هنگام کشیدن کاریکاتور چهره باید آن را کوچکتر طراحی نمود. در بعضی افراد انتهای بینی درست در فاصله میان دو چشم قرار گرفته است و در دیگر افراد کمی پایین تر. بعضی افراد سوراخ بینی کوچک و بعضی دیگر سوراخ بینی بزرگ و بسیار واضحی دارند که می تواند موضوع خوبی برای ایجاد اغراق باشد.

پس با وجود ماهیت برجسته و واضح بینی در چهره، روش طراحی آن در کاریکاتور با سایر اعضای صورت فرقی ندارد . ایجاد اغراق در بینی باید هماهنگ با تناسب آن با سایر اعضای چهره باشد.

بیش تر بخوانید: شکل های اصلی تشکیل دهنده کاریکاتور چهره و تناسب آن ها با یکدیگر 

طراحی بینی در کاریکاتور

همان طور که در مقاله های پیشین اشاره شد، برای یک کاریکاتوریست موفق شیوه مشاهده موضوع کاریکاتور اهمیت فراوانی دارد. برای یافتن ویژگی های جالب و جزئیات چهره هر فرد لازم است با دقت و با نگاهی پرورش یافته آن ها را مشاهده کنید. در مورد بینی باید این نکته را در نظر داشته باشید که بینی یک شخص ممکن است از زاویه های گوناگون متفاوت به نظر برسد.

چگونه کاریکاتور طراحی کنیم؟ - طراحی بینی در کاریکاتور

از نمای رو به رو بینی زاویه تند و لبه مشخصی ندارد و آنچه دیده می شود منحنی ها و بافت های ظریف است. همچنین پرسپکتیو و کوتاه تر دیده شدن بینی از نمای رو به رو چشم را فریب می دهد و باعث می شود نتوانیم شکل واقعی بینی را تشخیص دهیم. بنابراین اگر کاریکاتور چهره را از روی عکس طراحی می کنید، اطمینان پیدا کنید که عکس های کافی از زوایای مختلف سر آن شخص در اختیار دارید تا بتوانید شکل بینی آن شخص را به خوبی تشخیص دهید. اگر از روی مدل زنده طراحی می کنید از او بخواهید سر خود را بچرخاند تا بتوانید نیم رخ او را ببینید. این کار به شما کمک می کند تا درک بهتری از چهره آن شخص داشته باشید.

طراحی بینی از زوایای گوناگون

شکل تمام اعضای چهره با تغییر زاویه سر تغییر می کند اما تغییر نمای بینی از همه بارزتر است. اگر سر مدل به عقب تکیه داده شده باشد، سوراخ ها و نوک بینی به خوبی دیده می شوند و در عوض طول بینی بسیار کوتاه تر به نظر می رسد. بر عکس اگر سر مدل به جلو خم شده باشد بینی بسیار کشیده تر به نظر می رسد، فاصله میان دهان و بینی کم تر دیده می شود و سوراخ های بینی کاملاً از دید خارج می شوند. تمام این ویژگی ها باعث می شوند اجرای شکل صحیح بینی روی کاغذ چالش بر انگیز باشد. بنابراین با ساده سازی هر چه بیش تر شکل بینی می توان درک بهتری از آن داشت. در ادامه روش هایی برای ساده تر دیدن بینی معرفی خواهیم نمود.

چگونه کاریکاتور طراحی کنیم؟ - طراحی بینی در کاریکاتور

چگونه شکل بینی را به صورت ساده ببینیم؟

از نمای تمام رخ بینی شبیه به یک ذوزنقه است. در بسیاری از موارد ضلع بالایی آن کوچکتر از قاعده آن است. برای بینی های کشیده این ذوزنقه باریک تر و بلندتر و برای بینی های گوشتی و کوتاه، این ذوزنقه کوتاه تر و ضخیم تر دیده می شود.

چگونه کاریکاتور طراحی کنیم؟ - طراحی بینی در کاریکاتور

برای تشخیص بهتر شکل ذوزنقه، انتهای بینی که در فاصله میان دو چشم جای گرفته است را در نظر بگیرید. باید توجه شود که در شخص که کاریکاتورش را طراحی می کنیم این فاصله به چه صورت است. موضوع دیگری که باید به آن توجه کنیم نوک بینی است. آیا نوک بینی شخص مورد نظر گرد و برجسته است یا زاویه دار؟ پهن است یا باریک؟ با توجه به پاسخ این سوالات می توانیم تناسب دو ضلع بالا و پایین ذوزنقه را تشخیص دهیم. ارتفاع آن نیز با توجه به میزان کشیدگی پل بینی شخص تعیین می شود.

با توجه به نکات گفته شده شکل ساده بینی را رسم کنید. در ابتدا نسبت به جزئیاتی مثل چین و چروک، کک و مک، بافت بینی و ... بی اعتنا باشید و پس از آن که شکل بینی را درست پیاده کردید این جزئیات را به آن اضافه کنید.

همچنین صرف نظر از زاویه سر، خود بینی نیز زاویه مخصوص به خود را دارد. بر این اساس سه نوع بینی متفاوت وجود دارد: سر بالا، راست و سرپایین

تعیین نوع زاویه بینی موضوع کاریکاتور می تواند به ایجاد اغراق در کاریکاتور کمک کند. به عنوان مثال در بینی سربالا سوراخ های بینی نمایان هستند در حالی که در بینی های سرپایین کم تر دیده می شوند.

با اغراق در بینی چگونه کاریکاتور طراحی کنیم؟

از آن جا که قسمت اعظم بینی از غضروف تشکیل شده است، عموماً شکلی دارای انحنا و نرم دارد. از آن جا که لبه های تیز و زاویه های تند در بینی چندان به چشم نمی خورد هنگام طراحی این ناحیه نمی توانید از خطوط صاف استفاده نمایید.

هنگام طراحی بینی در کاریکاتور روی قسمت هایی از بینی که ساختاری محکم و واضح دارند تاکید کنید. در بعضی افراد استخوان بینی برجسته و نمایان است، در برخی دیگر نوک بینی گرد و چشم گیر است، بعضی افراد پل بینی کشیده و باریکی دارند.... هنگام اغراق در شکل بینی سه نوع بینی متفاوتی که در قسمت بالا به آن اشاره نمودیم را فراموش نکنید. با توجه به این شکل ها در چهره افراد می توانید موضوعات خوبی برای اغراق کردن پیدا کنید.


دوره آموزشی : دوره تدوین استراتژی محتوا دانشگاه شریفتیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید