۰۲۱-۶۶۱۶۶۳۲۹

آموزش کشیدن کاریکاتور - بخش اول - شکل های اصلی و تناسب


آموزش کشیدن کاریکاتور را می توان با معرفی چند اصل ساده تر نمود. تکنیک های زیادی وجود دارد که به کاریکاتوریست کمک می کند تمام ابعاد موضوع را به خوبی ببیند.


آموزش
  • 5 دقیقه
  • 40207نفر

آموزش کشیدن کاریکاتور - بخش اول - شکل های اصلی و تناسب

طراحی کاریکاتور علاوه بر مهارت هنری به نگرش هر شخص نسبت به افراد دیگر و محیط اطرافش بستگی دارد. بنابراین نمی توان روش مشخص و ثابتی را برای کشیدن کاریکاتور در نظر گرفت و آن را به دیگران آموزش داد. با این حال آموزش کشیدن کاریکاتور را می توان با معرفی چند اصل ساده تر نمود. تکنیک های زیادی وجود دارد که به هنرمند کاریکاتوریست کمک کند تمام ابعاد موضوع کاریکاتور را به خوبی ببیند، ویژگی هایی که باعث می شود آن موضوع منحصر به فرد باشد را پیدا کند و سپس بر آن ویژگی های خاص تاکید کند تا در نهایت یک کاریکاتور عالی خلق شود.

در این مقاله با چند تکنیک ساده در راستای آموزش کشیدن کاریکاتور آشنا می شوید.

پنج شکل اصلی صورت و فاصله آن ها از یکدیگر

شکل ها

بسیاری از افراد طراحی از چهره را کاری سخت و پیچیده قلمداد می کنند. حدود 52 ماهیچه در صورت وجود دارد و عواملی نظیر سن، جنسیت، نژاد و احساس نیز هر کدام بر ظاهر صورت اثر گذار هستند. با این حال نباید نگران بود چرا که حتی پیچیده ترین ساختمان ها نیز در پس خود اساس و چارچوبی دارند.

چهره انسان در ساده ترین حالت خود از پنج شکل اصلی تشکیل شده است: سر، چشم چپ، چشم راست، بینی و دهان. با توجه به چهره هر فرد این پنج شکل در فاصله های معینی از هم قرار می گیرند و شکل کلی چهره فرد که قابل شناسایی است شکل می گیرد. سایر جزئیات مانند مدل مو، چال گونه، چین و چروک صورت، خال و... را پس از طراحی چارچوب چهره به کاریکاتور اضافه کنید. ترسیم صحیح طرح اصلی چهره مهمترین عامل موفقیت کاریکاتور است و بدون پیاده کردن آن هر چقدر هم که روی جزئیات کار شود نتیجه رضایت بخش نخواهد بود.

 

رابطه شکل ها با یکدیگر

اگر آموزش کشیدن کاریکاتور یک راز موفقیت داشته باشد، آن راز درک صحیح روابط میان اجزای چهره است. دستکاری تناسب پنج شکل اصلی چهره مهمترین بخش طراحی کاریکاتور است. در این مرحله است که قدرت اصلی اغراق را می توان درک نمود. شاید سخت ترین قسمت کشیدن کاریکاتور این است که تلاش کنید اغراق تا جای ممکن تاثیرگذار و پویا باشد.


بیشتر بخوانید: گرافیک سنتی چیست ؟


چگونه می توان تناسب چهره را به شکل تاثیرگذاری دستکاری کرد و اغراق ایجاد نمود؟

توجه داشته باشید که تناسب میان پنج شکل اصلی بر اساس سه عامل اصلی است:

  • فاصله میان اعضای صورت
  • اندازه هر عضو نسبت به اعضای دیگر
  • زاویه قرارگیری هر عضو نسبت به محور تقارن صورت

در طراحی پرتره به سبک سنتی تناسب معینی میان اعضای چهره وجود دارد و این تناسب در چهره های مختلف تفاوت کمی با هم دارند. ولی در کاریکاتور قید و بند خاصی برای رعایت تناسب وجود ندارد و کاریکاتوریست می تواند درک خود از چهره فرد مورد نظر را طراحی کند. مثلاً در واقعیت صورت تمام افراد کم و بیش بیضی شکل است اما در کاریکاتور سر را می توان به شکل چند ضلعی، مثلث، مربع و... رسم نمود.

آموزش کشیدن کاریکاتور - بخش اول - شکل های اصلی و تناسب

در اولین تصویر بالای صفحه چارچوبی که کاریکاتورها بر آن بنا شده اند را به صورت اشکال رنگی مشاهده می کنید. این شکل ها بسیار ساده هستند و شما بهتر می توانید تفاوت شکل های کلی و تناسب این شکل های با هم را در صورت های مختلف ببینید. هر چقدر تناسبی که در طراحی کاریکاتور خود اعمال می کنید با تناسب کلاسیک طراحی چهره فاصله داشته باشد، کاریکاتور شما اغراق آمیزتر است.

بنابراین اولین و مهم ترین قدم در کشیدن کاریکاتور رسم پنج شکل اصلی و رابطه آن ها با یکدیگر است. پیش از اضافه کردن جزئیات این شکل های ساده را رسم کنید تا اساسی قوی برای کاریکاتور خود بسازید.

 


دوره آموزشی : برگزاری دوره طراحی کاراکتر در دانشگاه صنعتی شریف


 

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


جای خالی
۱۴۰۰-۸-۹چقدر عالی بود ممنون واقعا ❤️
اسکیلرن
۱۴۰۰-۸-۱۰خوشحالیم که خوشتون اومده