۰۲۱-۶۶۱۶۶۳۲۹

سیستم‌های آموزشی موفق جهان - مطالعه و بررسی عملکرد و دلایل موفقیت این سیستم‌های آموزشی


سیستم‌های آموزشی موفق جهان و بررسی چگونگی عملکرد آنها، از مهم‌ترین موضوعاتی است که با تمرکز بر آن، می‌توان به نتایج درخشانی در خصوص آموزش کودکان و نوجوانان


آموزش
  • 5 دقیقه
  • 1335نفر

سیستم‌های آموزشی موفق جهان - مطالعه و بررسی عملکرد و دلایل موفقیت این سیستم‌های آموزشی

سیستم‌های آموزشی موفق جهان و بررسی چگونگی عملکرد آنها، از مهم‌ترین موضوعاتی است که با تمرکز بر آن، می‌توان به نتایج درخشانی در خصوص آموزش کودکان و نوجوانان در مدارس و سایر محیط‌های آموزشی دست یافت.

در مقالات قبل بیان نمودیم که سیستم‌های آموزشی حاکم بر کشورهای فنلاند، سوئیس و بلژیک، جزء سیستم‌های آموزشی موفق جهان می‌باشد. در ادامه به معرفی برخی دیگر از سیستم‌های آموزشی موفق جهان و مطالعه و بررسی این سیستم‌ها می‌پردازیم.

برخی سیستم‌های آموزشی موفق جهان و بررسی آنها

سنگاپور

این کشور دارای یکی از سیستم‌های آموزشی موفق جهان بوده و در چگونگی و نحوه برگزار نمودن آزمون‌های PISA، برترین نمره را در جهان به خود اختصاص می‌دهد. لازم به ذکر است که آزمون‌های PISA، به منظور ارزیابی و مقایسه عملکرد دانش آموزان در نقاط مختلف جهان، برگزار می‌گردد.اما علیرغم تبدیل شدن این سیستم آموزشی به یکی از سیستم‌های آموزشی موفق جهان تحت این سیستم آموزشی، فشار و استرس زیادی بر دانش آموزان وارد شده و وارد شدن این حجم از فشار بر دانش آموزان کم سن و سال، جزء معایب سیستم آموزشی کشور سنگاپور محسوب می‌گردد.

سیستم‌های آموزشی موفق جهان | مطالعه و بررسی عملکرد و دلایل موفقیت این سیستم‌های آموزشی

هلند

طبق مطالعات صورت گرفته توسط سازمان یونیسف در سال 2013، دانش آموزان هلندی، به عنوان خوشحال‌ترین دانش آموزان جهان شناخته شدند. برخورداری از یکی از سیستم‌های آموزشی موفق جهان از مهم‌ترین علل خوشحالی این دانش آموزان در قیاس با همسالان خویش در دیگر کشورها می‌باشد.

مدارس در هلند به مدارس مذهبی و مدارس دولتی بی‌طرف تقسیم‌بندی می‌گردند و تعداد مدارس غیرانتفاعی در این کشور، بسیار کم می‌باشد.دلیل موفقیت این سیستم آموزشی و تبدیل شدن آن به یکی از سیستم‌های آموزشی موفق جهان این است که تا پیش از دوره متوسطه، تکالیف بسیار کمی در منزل به دانش آموزان هلندی محول شده و آنها فشار و استرسی متحمل نمی‌گردند.

سیستم‌های آموزشی موفق جهان | مطالعه و بررسی عملکرد و دلایل موفقیت این سیستم‌های آموزشی

قطر

طبق گزارش BBC در سال 2012، کشور غنی از ذخایر نفتی قطر با پشتیبانی از تعداد بی‌شماری از پروژه‌های تحقیقاتی، نقشی اساسی در آموزش خلاقانه ایفا می‌نماید. این کشور اکنون دارای یکی از سیستم‌های آموزشی موفق جهان می‌باشد.کشور قطر با سرمایه‌گذاری بر گسترش و توسعه استانداردهای آموزشی به عنوان بخشی از برنامه چشم‌انداز2030 خود، در جهت خودکفا شدن گام برمی‌دارد. مدارس دولتی قطر، امکان برخورداری از آموزش رایگان را برای دانش آموزان فراهم می‌نمایند. اما این امکان فقط برای شهروندان قطری فراهم بوده و دانش آموزان خارجی عمدتاً در مدارس غیرانتفاعی حضور می‌یابند.

سیستم‌های آموزشی موفق جهان | مطالعه و بررسی عملکرد و دلایل موفقیت این سیستم‌های آموزشی

ایرلند

دلیل تبدیل شدن سیستم آموزشی کشور ایرلند به یکی از سیستم‌های آموزشی موفق جهان این است که اغلب مدارس مقطع متوسطه در ایرلند، مدارسی هستند که به صورت خصوصی اداره شده ولی از بودجه و حمایت دولتی بهره‌مند‌می گردند.

با این حال، گزارش شده که به دلیل رکود اقتصادی جهانی، بودجه‌ای که کشور ایرلند به حوزه آموزش اختصاص داده است، طی سال‌های 2008 تا 2013، 15% افت داشته و این امر می‌تواند در خصوص افت این سیستم آموزشی در آینده، هشداردهنده باشد.

 


دوره آموزشی : دوره تدوین استراتژی محتوا دانشگاه شریف


 

 

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید