۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۰۷

برقراری روابط بین فردی سازگارانه در 4 قدم


برقراری روابط بین فردی سازگارانه کلید حل بسیاری از مشکلات پیش آمده در روابط عاطفی و اجتماعی است. برای رسیدن به توافقی دو جانبه باید نیازهای دو طرف معین شود.


مهارت های زندگی
  • 5 دقیقه
  • 1834نفر

برقراری روابط بین فردی سازگارانه در 4 قدم

بسیاری از رابطه های اجتماعی به دلیل پیش آمدن سوء تفاهم ها و نامتعادل بودن خواسته های طرفین از رابطه شکست می خورند. برقراری روابط بین فردی سازگارانه کلید حل بسیاری از مشکلات پیش آمده در روابط عاطفی و اجتماعی است. در ادامه قدم هایی که می توانید برای ایجاد سازگاری در روابط خود بدون آن که از نیازهای خود چشم پوشی کنید بردارید را معرفی می نماییم. به امید آن که به جای احساس شکست و ناامیده در رابطه های خود احساس آرامش و شادمانی را تجربه کنید.

مدتی را به تنها بودن با خود اختصاص دهید

شاید باورش برای شما سخت باشد اما قدم اول و نقطه آغازین بهبود روابط اجتماعی و برقراری روابط بین فردی سازگارانه به خود شما بر می گردد. یکی از روابط دوستانه، عاطفی، کاری و... را که اکنون در آن قرار دارید را در نظر بگیرید و بر جایگاه خود در آن رابطه تمرکز کنید. آیا انتظارت منطقی شما از آن رابطه برآورده شده است. اگر پاسخ شما منفی است علت چیست؟ آیا اشکال از طرف شما است یا از طرف افراد مقابلتان؟ در هفته مدتی را به تنها بودن و فکر کردن اختصاص دهید. این کار باعث می شود بیش تر مراقب خود باشید و شخصیت خود را بهتر بشناسید.

نیازهای خود را شناسایی و درک کنید

قدم بعضی شناسایی نیازهای خود است. از روابط خود چه انتظاراتی دارید و می خواهید کدام به خواسته های خود برسید؟ در مرحله باید میان نیازها و خواسته های خود تمایز قائل شوید. به عبارت ساده تر نمی توانید بر سر یک نیاز سازش کنید. درست که در روابط سالم لازم است سر موضوعات فراوانی مصالحه کنید اما در صورتی که نیازهای شما برآورده نشود، نارضایتی از رابطه و طرف مقابلتان افزایش می یابد و ممکن است اعتماد به نفس شما خدشه دار شود.

بعضی وقت ها فکر می کنیم اگر وجود چیزی برای حیات ما ضروری نباشد نمی توان نام نیاز را روی آن گذاشت اما چنین نگرشی در طولانی مدت شما را دچار نارضایتی می کند. نیاز را به عنوان چیزی تعریف کنید که در صورت وجود نداشتن آن دچار سرخوردگی می شوید.

نیازهای طرف مقابلتان را در نظر بگیرید

برقراری روابط بین فردی سازگارانه مانند یک خیابان دوطرفه است به این معنی که در هر نوع رابطه ای لازم است نیازها و خواسته های طرف مقابلتان را نیز در نظر داشته باشید. گفتگو درباره این موضوع با دیگران به شما کمک می کند نیازهای آنان را بهتر دریابید. سعی کیند در طول این گفتگوها آرامش خود را حفظ کنید و زود قضاوت نکنید. سپس بررسی کنید که آیا نیاز مشترکی دارید؟ آیا نیازهای شما با یکدیگر سازگار است و توانایی برطرف کردن نیازهای یکدیگر را دارید؟

پس از توافق با یکدیگر سازش کنید

برقراری روابط بین فردی سازگارانه کاملاً امکان پذیر است. اگر این توافق به خوبی صورت گیرد حتی به نظر می رسد که هر دو طرف وارد یک بازی برد – برد شده اید. شما نیازهای خود در رابطه را از خواسته های خود متمایز کرده اید. در نظر داشته باشید که می توانید با صرف نظر کردن از بعضی خواسته هایتان رابطه خود را با دیگران حفظ کنید و همچنان خوشحال باقی بمانید. همین امروز بررسی کنید که رابطه شما با طرف مقابلتان چه مشکلاتی دارد؟ ممکن این مشکل مقاوم و بازگشت پذیر باشد چرا که هنوز بر سر آن سازش نکرده اید. با یکدیگر صحبت کنید و ببینید آیا می توانید به توافقی دست یابید که رضایت هر دو نفر را جلب نماید.

دوره آموزشی : دوره تدوین استراتژی محتوا دانشگاه شریف

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید