۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۰۷

4 عنصر مهم در خلق نقاشی رنگ روغن منظره


هنگام خلق یک منظره با رنگ روغن باید تمام ابعاد آن را در نظر گرفت. در این مقاله با 4 عنصر ضروری برای به تصویر کشیدن نقاشی رنگ روغن منظره آشنا می شوید


آموزش
  • 5 دقیقه
  • 3100نفر

4 عنصر مهم در خلق نقاشی رنگ روغن منظره

رنگ روغن در قرن های اخیر به یکی از محبوب ترین ابزارهای گرافیک سنتی و خلق آثار هنری تبدیل شده است. هنرمندان بسیاری در گذشته و حال اقدام به خلق نقاشی رنگ روغن منظره نموده اند و بسیاری از این آثار هنری تا به امروز ماندگار شده اند.

برای به تصویر کشیدن چشم انداز یک منظره با رنگ روغن باید تمام ابعاد آن را در نظر گرفت. ایجاد حس اتمسفر و عمق در نقاشی رنگ روغن منظره با کمک استفاده مناسب از رنگ ها، تضاد میان تیرگی و روشنی، رعایت اصول ترکیب بندی و تاکید بر نقطه مرکزی اثر میسر می شود. در این مقاله با 4 عنصر ضروری برای به تصویر کشیدن نقاشی رنگ روغن منظره آشنا می شوید که با کمک آن ها می توانید بر عمق آثار هنری خود بیفزایید.

1. فاصله

 برای ایجاد احساس اتمسفر و فضا می توان فاصله ها را با رعایت اصول پرسپکتیو به تصویر کشید. هنگام انتخاب رنگ ها برای اثر فراموش نکنید که اجسام نزدیک تر با رنگ های سیرتر و کنتراست بیش تر و اجسام دورتر را رنگ های روشن تر و محوتر به تصویر بکشید تا حس فاصله به بیننده القا شود. هر چقدر اجسام در فاصله دورتری در تصویر قرار داشته باشند می توانید از پرداختن به جزئیات آن ها صرف نظر کرده و آن ها را با حرکت آزاد و اغراق آمیز قلمو به تصویر بکشید. رنگ های سرد را برای اجسام دور و رنگ های گرم را برای اجسام نزدیک استفاده کنید (مثال: تصویر بالای صفحه).

2. نقطه کانونی

هنگام طراحی اولیه نقاشی رنگ روغن منظره در مورد نقطه کانونی آن تصمیم گیری کنید. پس از تعیین آن ترکیب بندی فضا را به گونه ای بچینید که چشم بیننده به آن نقطه هدایت شود. رنگ های اثر را طوری انتخاب کنید تا در اطراف نقطه کانونی درخشان تر و کنتراست آن با اطرافش بیشتر باشد. با قرار دادن سایه اجسام روی زمین و جزئیاتی مانند ابرها در آسمان میان نقطه کانونی و سایر قسمت های نقاشی تعادل برقرار کنید.

در اثر هنری زیر نقطه کانونی نقاشی گاوها هستند بنابراین بسیاری از ضربه های قلمو روی آن ها و اطرافشان اعمال شده است. همچنین با تاکید بر تضاد دو رنگ سیاه و سفید بدن گاوها چشم بیننده به سمت آن ها هدایت می شود.

4 عنصر مهم در خلق نقاشی رنگ روغن منظره

3. ترکیب بندی

اگر شما نیز جزو هنرمندانی باشید که که نقاشی منظره خود را در فضای باز و طبیعت خلق می کنند، حتماً با دشواری های یافتن یک چشم انداز مناسب آشنا هستید. گاهی لازم است هنگام خلق نقاشی رنگ روغن منظره تغییراتی در ترکیب بندی چشم انداز مقابل ایجاد شود. گاهی ایجاد تغییرات جزئی در جایگاه اجسام متحرک مانند حیوانات و سایر جزئیات منظره نظیر درختان و صخره ها برای رسیدن به یک ترکیب بندی عالی ضروری است. استفاده از تکنیک رنگ برجسته در پیش زمینه نظر بینندگان را به مهم ترین قسمت های نقاشی جلب می کند.

4. رنگ

تصمیم گیری در مورد رنگ ها بیش از شروع نقاشی رنگ روغن منظره ایده خوبی است. در مراحل اولیه نقاشی استفاده از قلموهای بزرگ برای کشیدن مناطق بزرگی از نقاشی مثل آسمان توصیه می شود. با اضافه کردن این مناطق رنگی بزرگ آسان تر می توانید در مورد اتمسفر مناسب اثر تصمیم گیری کنید. مثلاً رنگ آسمان بر رنگ، تضاد میان تیرگی و روشنی و حال و هوای منظره تاثیر می گذارد. با فکر کردن درباره اثرات مختلفی که تغییر نور در تصویر به وجود می آورد، می توان منظره را به شکل آشنا و قابل باوری به تصویر کشید.

4 عنصر مهم در خلق نقاشی رنگ روغن منظرههمچنان که نقاشی رنگ روغن پیشرفت می کند و رنگ های جدیدی را به این قسمت ها اضافه می کنید می توانید اشاره های کوچکی از رنگ های پس زمینه را در جای جای نقاشی به کار ببرید. با این کار در اثر هارمونی ایجاد می کنید و عناصر مختلف نقاشی با یکدیگر پیوند برقرار می کنند.

به عنوان مثال در اثر مقابل رنگ آبی آسمان منطقه بزرگی از پس زمینه نقاشی را پوشانده است و هنرمند از همان رنگ و رنگ های نزدیک به آن در نقاط مختلف اثر مثل دماغه کشتی و خطوط روی زمین در پیش زمینه استفاده نموده است. به همین دلیل این نقاشی رنگ روغن منظره بسیار متعادل و چشم نواز به نظر می رسد.

دوره آموزشی : دوره تدوین استراتژی محتوا دانشگاه شریف


تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید