۰۲۱-۶۶۱۶۶۳۲۹

تکنیک نقاشی با آبرنگ: رنگ آمیزی از روشن به تیره


به کاربردن صحیح رنگ های تیره و روشن در نقاشی، به عنوان یک تکنیک نقاشی با آبرنگ اهمیت زیادی دارد زیرا با کمک آن می توان نورپردازی را به خوبی نمایش داد.


آموزش
  • 5 دقیقه
  • 5339نفر

تکنیک نقاشی با آبرنگ: رنگ آمیزی از روشن به تیره

در نقاشی های آبرنگ برای خلق یک اثر زیبا لازم است تصمیم های زیادی درباره میزان تیرگی و روشنی رنگ هایی که به کار می بریم گرفته شود. به کاربردن صحیح رنگ های تیره و روشن در نقاشی، به عنوان یک تکنیک نقاشی با آبرنگ اهمیت زیادی دارد زیرا با کمک آن می توان نورپردازی و سایه و روشن موضوع نقاشی را به خوبی نمایش داد.

کاربرد رنگ های تیره و روشن در کنار هم در یک اثر هنری خاصیتی جادویی دارد: آیا جالب نیست که یک وجه جسمی را با رنگی تیره و وجه دیگر را با رنگ روشن تر رنگ آمیزی کنیم و ناگهان آن نقاشی روی کاغذ صاف، زاویه دار یا گرد به نظر برسد و بعد سومی به آن اضافه شود؟ یا آن که با نقاشی کردن درختان در پیش زمینه به رنگ تیره و درختان پس زمینه به رنگ روشن، یک منظره وسیع و پر از عمق را روی قطعه کاغذ کوچکی به وجود آوریم؟

نباید فراموش کنیم که میزان تیرگی و روشنی رنگ ها نسبی است و در مقایسه با یکدیگر معنا پیدا می کند. برای خلق یک اثر نقاشی آبرنگ زیبا و حرفه ای قانون معینی برای نمایش میزان تیرگی و روشنی اجسام وجود ندارد و تنها باید تلاش کنیم که رنگ های تیره و روشن در کنار یکدیگر و "نسبت به یکدیگر" خوب به نظر برسند.

یک هنرمند صرف نظر از این که در کدام یک از دسته های گرافیک سنتی فعالیت می کند، اثر هنری خود را "خلق" می کند. به این معنی که برای خلق یک نقاشی زیبا موضوعات را به خوبی مشاهده می کند، سپس در مورد انتخاب رنگ های آن با ارزیابی و مقایسه رنگ های تیره و روشن با یکدیگر تصمیم گیری می کند تا روح و عصاره آن موضوع را به تصویر بکشد.

تکنیک نقاشی با آبرنگ از روشن به تیره

تکنیک نقاشی با آبرنگ به طور سنتی بر اساس شروع رنگ آمیزی با رنگ های روشن و سپس اضافه کردن جزئیات با رنگ های تیره تر است. یکی از سخت ترین کارها در نقاشی با آبرنگ نشان دادن نور و قسمت های بسیار روشن نقاشی است زیرا در آبرنگ برای نشان دادن نور و قسمت های سفید باید آن قسمت ها را رنگ آمیزی نکنید! استفاده از ابزارهایی نظیر مایع ماسکه می تواند مفید باشد اما با توجه به شکلی که پس از برداشته شدنش به صورت یک منطقه سفید روی کاغذ برجا می گذارد، باید با دقت مورد استفاده قرار بگیرد. برای آن که قسمت های سفید کاغذ به خوبی با قسمت های رنگی ترکیب شوند، می توانید قبل از خشک شدن آبرنگ مایع ماسکه را بردارید.

اضافه کردن جزئیات به نقاشی آبرنگ

تکنیک نقاشی با آبرنگ: رنگ آمیزی از روشن به تیره

در این تکنیک نقاشی با آبرنگ لازم است دقت کنیم که در کدام قسمت های نقاشی آبرنگ جزئیات زیادی اضافه کنیم و در کدام قسمت ها از جزئیات صرف نظر کنیم.

تابش آفتاب مستقیم باعث محو دیده شدن جزئیات می شود و در قسمت های کم نور و پر سایه نیز جزئیات به خوبی دیده نمی شوند. بنابراین باید بیشترین جزئیات نقاشی را در قسمت هایی نمایش دهید که میزان تیرگی و روشنی رنگ ها در حالت میانه قرار دارد. اگر در همه قسمت های نقاشی روی جزئیات تمرکز کنید باعث خسته شدن چشم بینندگان و سردرگم شدن آن ها می شوید. بالعکس اگر هیچ جزئیاتی را به تصویر نکشید اثر هنری شما جذابیت کافی برای بینندگان نخواهد داشت.

تکنیک نقاشی با آبرنگ موثر شامل عنصر غافلگیری در سطح نقاشی نیز است. با اضافه کردن تغییرات کوچک در تیرگی و روشنی رنگ ها در جای جای نقاشی آبرنگ، همچنان که چشم بینندگان روی نقاشی حرکت می کند آن ها را غافلگیر کنید.

در این نقاشی آبرنگ پرتو نور عریضی روی سطح زمین افتاده و سه نفر در حالی که پشت به منبع نور دارند در حال عبور هستند. در اصل از زاویه ای که ما این اشخاص را می بینیم رنگ لباس ها و بدن آن ها تا حدودی در سایه قرار دارد (زیرا نور به پشت آن ها می تابد). هر سه آن ها با آن که رنگ لباس هایشان متفاوت است اما در یک درجه از تیرگی قرار دارند (چشم های خود را فشرده کرده و تصویر را نگاه کنید تا بهتر متوجه شوید).

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید