۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۰۷

کاربرد ایلاستریتور در موشن گرافیک


کاربرد ایلاستریتور در موشن گرافیک بسیار وسیع است زیرا ایلاستریتور مبتنی بر وکتور است و وکتورها برای کار در افتر افکت عالی هستند.


آموزش
  • 5 دقیقه
  • 3064نفر

کاربرد ایلاستریتور در موشن گرافیک

اگر تجربه ساخت موشن گرافیک با نرم افزار افتر افکت را دارید و با فتوشاپ هم کار کرده اید، یادگرفتن ایلاستریتور می تواند قدم بعدی شما در راه تبدیل شدن به یک موشن گرافیست حرفه ای باشد. کاربرد ایلاستریتور در موشن گرافیک بسیار وسیع است زیرا ایلاستریتور مبتنی بر وکتور است و وکتورها برای کار در افتر افکت عالی هستند.

وکتورها دلیل اصلی کاربرد ایلاستریتور در موشن گرافیک

محاسبات ریاضی پیچیده ای در پشت یک تصویر وکتوری انجام می شود، اما آن چه برای شما اهمیت دارد محاسبه فاصله میان نقاط و میزان انحنای خطوطی است که این نقاط را به هم متصل می کند. از آنجا که تغییرات تصاویر وکتوری بر اساس محاسبات ریاضی متفاوتی نسبت به تصاویر پیکسلی انجام می شود، این نوع تصاویر انعطاف پذیرتر از تصاویر پیکسلی هستند. به عنوان یک موشن گرافیست این ویژگی نرم افزار ایلاستریتور می تواند برای شما بسیار ارزشمند باشد. زیرا احتمالاً خراب شدن کیفیت تصاویر پیکسلی را به هنگام زوم کردن در نرم افزار افتر افکت تجربه کرده اید.


پیشنهاد ویژه: دوره تخصصی موشن گرافیک دانشگاه شریفبرای حل کردن این مشکل از نرم افزار ایلاستریتور استفاده کنید! به دلیل آن که ایلاستریتور تصاویر وکتوری تولید می کند و افتر افکت این گونه تصاویر را به آسانی پردازش می کند، تصاویر شما در موشن گرافیک کیفیت خود را حفظ خواهند کرد. همچنین در نرم افزار افتر افکت ابزاری به نام Continuously Rasterize وجود دارد که جهت حفظ کیفیت تصاویر هنگام ساختن موشن گرافیک به کار می رود. با استفاده از این امکان می توانید کاری کنید که تصویر وکتوری به کار رفته در کامپوزیت مجدداً محاسبه شود و در نتیجه همیشه با کیفیت به نظر برسد.

کاربرد ایلاستریتور در موشن گرافیک

ابزار Continuously Rasterize هنگامی که فعال شود ترتیب اولویت بندی عملیات های نرم افزار را تغییر می دهد. بنابراین وقتی تصویر از نوع وکتور باشد و ابعاد آن بزرگ شود، عملیات بزرگنمایی با ترتیب متفاوتی نسبت به زمانی که این امان غیر فعال است انجام می شود. در نتیجه مشکل پیکسلی شدن تصویر بر طرف می شود.


بیش تر بخوانید: پرکاربردترین نرم افزارها برای ساخت موشن گرافیک


ایجاد طراحی های گرافیکی زیبا با نرم افزار ایلاستریتور

در نرم افزار افتر افکت می توانید با ترکیب شکل ها تصاویر گرافیکی بسازید ولی با نرم افزار ایلاستریتور می توانید تصاویر گرافیکی پیچیده تر و زیباتری خلق کنید. همچنین با ایلاستریتور می توانید تمام بخش های گرافیکی یک صحنه کامل را در ایلاستریتور بسازید و سپس با حفظ ترتیب لایه ها تمام آن فایل را به افتر افکت منتقل کنید. اگر هنوز با نرم افزار افتر افکت آشنا نیستید این مقاله را مطالعه نمایید.

طراحی های گرافیکی وکتور را هم می توانید به صورت آماده از منابع اینترنتی دانلود کنید و هم می توانید به کمک ایلاستریتور آن ها را خودتان بسازید. برای ساختن این تصاویر روش های مختفی وجود دارد، یکی از متداول ترین روش ها بر این قرار است:

  1. تصویر مورد نظرتان را روی کاغذ طراحی کنید.
  2. از طراحی خود روی کاغذ عکس بگیرید و یا آن را اسکن کنید.
  3. تصویر طراحی را در نرم افزار ایلاستریتور باز کرده و روی یک لایه جداگانه با کمک ابزارهای ایلاستریتور طرح را بکشید و رنگ آمیزی کنید.

نرم افزارهای ایلاستریتور و افتر افکت هر دو توسط شرکت ادوبی ساخته شده اند بنابراین با هم هماهنگی دارند. اگر علاقمندید یک موشن گرافیست حرفه ای شوید سعی کنید یادگرفتن ایلاستریتور را در برنامه های خود قرار دهید. حتی اگر فتوشاپ نرم افزار مورد علاقه شما برای ساختن طراحی های گرافیکی باشد بد نیست دفعه بعد که یک پروژه موشن گرافیک را بر عهده گرفتید، کار با ایلاستریتور را امتحان کنید زیرا همان طور که اشاره شد کاربرد ایلاستریتور در موشن گرافیک بسیار زیاد است.

 

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید