۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۰۷

موشن گرافیست شدن | 10 گام ضروری برای تبدیل شدن به یک موشن گرافیست حرفه ای


اگر به یادگیری موشن گرافیک علاقه دارید و می خواهید در آینده یک موشن گرافیست حرفه ای شوید، لازم است مانند آموختن هر مهارت دیگری مراحلی را طی کنید.


گرافیک کامپیوتری
  • 5 دقیقه
  • 6234نفر

موشن گرافیست شدن | 10 گام ضروری برای تبدیل شدن به یک موشن گرافیست حرفه ای

اگر به یادگیری موشن گرافیک علاقه دارید و می خواهید در آینده یک موشن گرافیست حرفه ای شوید، لازم است مانند آموختن هر مهارت دیگری مراحلی را طی کنید.

در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی، مهارت طراحی شاخه‌های بسیاری یافته است. طراحی گرافیک، طراحی وب، طراحی تجربه کاربری، طراحی رابط کاربری و... . طراحی موشن گرافیک نیز به نوبه خود کاربرد زیادی دارد از ساختن برنامه‌های تلویزیونی و تبلیغات گرفته تا اپلیکیشن های موبایل.در هر سطحی از مهارت که باشید چه مبتدی و چه پیشرفته، مجموعه‌ای از مهارت‌ها وجود دارند که باید در آن‌ها سرآمد شوید. در این مقاله با 10 مهارت کلیدی که هر طراح موشن گرافیک ممتازی باید آن‌ها را دارا باشد آشنا می‌شوید.

مهارت های لازم برای موشن گرافیست ها

1- طراحی گرافیک

برای موشن گرافیست‌ها داشتن دانش طراحی گرافیک ضروری است. زیرا آن‌ها عناصر گرافیکی را با استفاده از اصول انیمیشن به حرکت در می‌آورند. آشنایی هر چه بیش‌تر با طراحی گرافیکی باعث هر چه زیباتر شدن کار نهایی شما می‌شود. به عنوان یک موشن گرافیست در بسیاری از اوقات از شما خواسته می‌شود که نه تنها عناصر گرافیکی را به حرکت درآورید، بلکه آن‌ها را با توجه به موضوع ویدئو طراحی کنید. البته ممکن است در یک استودیو مشغول به کار شوید که وظیفه شما به حرکت درآوردن اشکالی باشد که یک طراح گرافیک ساخته است. اما نمی‌توانید پیش‌بینی کنید که پروژه بعدی شما چه چیز است و داشتن مهارت طراحی گرافیک به موفقیت شما در این حرفه بسیار کمک می‌کند.

موشن گرافیست شدن | 10 گام ضروری برای تبدیل شدن به یک موشن گرافیست حرفه ای

2- طراحی و هنرهای تجسمی

برای یک موشن گرافیست داشتن مهارت هنری می‌تواند در طول فرآیند طراحی پروژه موشن گرافیک بسیار مفید باشد. با دانش هنری بالا می‌توانید بهترین روش برای ارتباط با مخاطبان خود را پیدا کنید. همچنین بسیار آسان‌تر است که ایده‌های خود پیش از ساختن مدل‌های کامپیوتری روی کاغذ طراحی کنید. طراحی‌های دستی رو کاغذ وقت کم‌تری می‌گیرد و به راحتی می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید و ایده‌های مختلف را برای یک پروژه امتحان کنید.

همچنین در پروژه‌های موشن گرافیک خود باید از رنگ استفاده کنید. بنابراین باید درک کاملی از تئوری رنگ و این که رنگ‌های مختلف چه حسی را منتقل می‌کنند داشته باشید. به‌عنوان‌مثال برای صحنه‌ای که می‌خواهید حس غم و تنهایی را منتقل کنید، بهتر است از رنگ‌های گرم مثل قرمز و زرد استفاده نکنید.

3- درک انیمیشن

بخش بزرگی از کار موشن گرافیست به حرکت در آوردن عناصر گرافیکی بر روی زمینه است. برای انجام این کار باید از انیمیشن استفاده کنید و انیمیشن در موشن گرافیک فقط به معنای تعیین چند فریم اصلی (key frame) نیست. برای ارائه دادن یک کار جذاب باید با اصول انیمیشن و نحوه حرکت چیزهای مختلف آشنا باشید. همچنین باید بیاموزید که در چه موقعیت‌هایی اغراق کنید، چه زمانی حرکات را سریع و چه زمانی آن را کند کنید، چگونه پروژه را زمان‌بندی کنید و ... . اگر عناصر گرافیکی به‌کاررفته در پروژه موشن گرافیک عالی طراحی شده باشند ولی انیمیشن خوب نباشد، نتیجه کار چندان جالب نخواهد شد.

4- طراحی سه‌بعدی

عناصر گرافیکی سه بعدی هم راه خود را به موشن گرافیک یافته‌اند و به‌طور روزافزون مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توانید نمونه‌های آن را در لوگوهای سه بعدی، تیتراژهای ابتدایی فیلم‌ها و ویدئوهای تبلیغاتی ببینید. به‌عنوان یک موشن گرافیست بهتر است این مهارت را بیاموزید تا با تغییرات این صنعت همگام باشید.

موشن گرافیست شدن | 10 گام ضروری برای تبدیل شدن به یک موشن گرافیست حرفه ای

5- درک تایپوگرافی

از تایپوگرافی بسیار در موشن گرافیک استفاده می‌شود و گاهی اصلی‌ترین بخش یک ویدئو موشن گرافیک را تشکیل می‌دهد. ازآنجاکه متن نقش مهمی را ایفا می‌کند، به‌عنوان یک موشن گرافیست باید درک خوبی از تایپوگرافی داشته باشید: چه عناصری را می‌توانید در یک متن تایپ‌شده تغییر دهید، متن باید با چه فونتی نوشته شود تا خواناتر باشد و معنای اثر را بهتر منتقل کند و... .

6- مهارت‌های تکنیکی

داشتن مهارت‌های طراحی و هنری برای موشن گرافیست‌ها مهم است ولی کافی نیست. ازآنجاکه برای ساختن موشن گرافیک از کامپیوتر استفاده می‌شود لازم است با نرم‌افزارهای کاربردی آن آشنا شوید.

7- به‌روز بودن

برای پیشرفت هر چه بیش‌تر در زمینه موشن گرافیک بهتر است که اطلاعات خود را به‌روز نگه‌دارید و نمونه کارهای هنرمندان دیگر را ببینید. سه منبع مناسب برای دیدن نمونه موشن گرافیک‌های ساخته‌شده توسط دیگر هنرمندان عبارت‌اند از:

Motionographer: این وب‌سایت یک انجمن آنلاین برای هنرمندان موشن گرافیک است که می‌خواهند کارهای خود را به نمایش بگذارند. از این وب‌سایت بازدید کنید و صدها نمونه از موشن گرافیک‌هایی که به زیبایی ساخته‌شده‌اند را ببینید.

Art of the Title: این وب‌سایت موشن گرافیک‌هایی را به نمایش می‌گذارد که در رابطه با تیتراژهای آغازین و پایانی فیلم‌ها و سریال‌ها ساخته‌شده‌اند. بسیاری از این نمونه موشن گرافیک‌های جدید و قدیمی بسیار حرفه‌ای و هوشمندانه طراحی شده‌اند.

Motion Graphics Served: نگاهی به کارهای زیبای هنرمندان موشن گرافیست در وب‌سایت Behance بیندازید. می‌توانید ببینید که این طراحان از چه تکنیک‌ها و ابزارهایی برای ساختن کارهای خود استفاده کرده‌اند.

8- تفکر خلاق

شغل شما به‌عنوان یک موشن گرافیست جان بخشیدن به عناصر گرافیکی است و باید بهترین راه انجام این کار را بدانید. ممکن است اطلاعات ناچیزی را از مشتری خود دریافت کنید و ایده ابتدایی پروژه چندان واضح نباشد. در اینجا خلاقیت به کار می‌آید؛ یعنی دریافت یک ایده ساده و تبدیل آن به یک طراحی موشن پیچیده و جذاب.

موشن گرافیست شدن | 10 گام ضروری برای تبدیل شدن به یک موشن گرافیست حرفه ای

9- مهارت برقرار کردن ارتباط مؤثر با دیگران

گرچه این مورد ارتباطی به مهارت‌های هنری و تکنیکی طراحی موشن گرافیک ندارد، ولی به همان اندازه مهم است. برای اجرای پروژه‌های موشن گرافیک باید با افراد مختلف ارتباط برقرار نمایید ازجمله مشتری یا کارگردانی که با او کار می‌کنید. یک موشن گرافیست باید بتواند به‌خوبی ایده‌های خود را برای مشتری و همکارانش توضیح دهد و تغییراتی که در روند ساخت پروژه پیش می‌آید را بیان کند. معمولاً مشتریان با اصول طراحی موشن گرافیک آشنا نیستند و این به شما بستگی دارد که ایده خود را به‌وضوح به آن‌ها منتقل کنید.

10- داشتن سبک شخصی

پیروی از سبک‌های متداول کار آسانی است ولی این کار می‌تواند باعث شود اثر شما شبیه به سایر موشن گرافیک‌ها شود و جلوه زیادی نداشته باشد. به سبک شخصی خود به‌عنوان امضایتان فکر کنید. سعی کنید این امضا را در تمام پروژه‌هایی که تحویل می‌دهید درج کنید. در این صورت آثار شما به‌یادماندنی و مختص به خودتان می‌شود. البته وقتی در ابتدای راه هستید ممکن است هنوز سبک شخصی خود را پیدا نکرده باشید ولی با گذر زمان و کسب تجربه سبک مخصوص به خودتان پرورش می‌یابد.


دوره آموزشی : دوره موشن گرافیک دانشگاه صنعتی شریف


صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


مینو
۱۴۰۰-۱-۱۴بسیار مفید بود.ممنون
اسکیلرن
۱۴۰۰-۱-۱۴خوشحالیم که مورد توجهتون قرار گرفته :)