۰۲۱-۶۶۱۶۶۳۲۹

عکاسی با دوربین DSLR چگونه است؟


یک دوربین DSLR یک دوربین رفلکس تک لنز دیجیتال است. اینه داخل بدنه دوربین نور را  از لنز به منظره یاب نوری منعکس می‌کند.


آموزش
  • 5 دقیقه
  • 1781نفر

عکاسی با دوربین DSLR چگونه است؟

یک دوربین DSLR یک دوربین رفلکس تک لنز دیجیتال است. اینه داخل بدنه دوربین نور را  از لنز به منظره یاب نوری منعکس می‌کند. وقتی دیافراگم دوربین DSLR را می‌فشارید، اینه کنار رفته  دیافراگم باز شده و نور مستقیما از لنز به سنسور می‌رسد. عکس ثبت می‌شود. بنابراین هنگام عکاسی با دوربین دی اس ال ار می‌توانید تصاویر دقیقی را که می‌خواهید از طریق منظره یاب نوری بگیرید ببینید. در عکاسی با  دوربین دی اس  هیچ تاخیری وجود ندارند. یکی از مزایای عکاسی با دوربین DSLR باطری ان است. این باطری عمر طولانی تری دارد زیرا منظره یاب نوری انرژی کمی را مصرف می‌کند. مدل‌های مبتدی دوربین DSLR برای ششصد عکس مناسبند اما باطری دوربین‌های پیشرفته ان تا هزار عکس  را هم تحمل می‌کنند. اگر می‌خواهید در فضای مجازی و یا بازار دروبین عکاسی یک دوربین دی اس ال از بخرید، باید با برخی از مشخصات این دوربین اشنا باشید. این نوشتار برخی از مهم‌ترین مشخصات این دوربین را برای شما شرح می‌دهد. با ما همراه باشید.

مشخصات دوربین DSLR:

 

آموزش عکاسی با دوربین DSLR

 

حساسیت:

دوربین‌های دی اس ال ار نسبت به دوربین گوشی و یا دوربین‌های دیگر سنسورهای حساس‌تری دارند، بنابراین عکس‌های با کیفیت بیشتری می‌گیرند. سازندگان دوربین DSLR دونوع سنسور می سازند: APS-C Full-frame. عبارت فول فریم یعنی لنز این دوربین با دوربین 35 میلیمتری مقایسه می‌شود.

وزن:

کوچکترین دوربین DSLR هم به اندازه کافی نسبت به سایر دوربین‌ها سنگینی دارد و برای حمل و نقل ان باید سختی بکشید.اما سنسورهای حساس و دقیق لنزعکاسی این دوربین‌ها با عث می‌شود عکاسان بار این سختی را بجان بخرند. سنسورهای بزرگ و دقیق این دوربین‌ها باعث می‌شوند با نور کم مشکلی نداشته باشند. در هنگام عکاسی با دوربین دی اس ال ار هنگامی که در یک فضای بدون نو یا کم نور مانند جنگل ابری عکس می‌گیرید مزیت این حساسیت به خوبی مشاهده می‌شود.  یافتن منظره در کادر بندی در عکاسی با دوربین دی اس ال ار  به راحتی صورت می‌گیرد زیرا نور بلافاصله به چشم شما می‌خورد. در برخی از این دوربین‌ها که مجهزترند، در یک ثانیه می‌توان یازده عکس گرفت. بنابراین کادر بندی درعکاسی با این دوربین براحتی صورت می‌پذیرد. به حساسیت سنسور در نورکم ایزو می‌گویند. هرچه ایزو بالاتر باشد، گرفتن عکس در نور کم بیشتر ممکن خواهد شد. تا زمانی که مجبور نشده‌اید ایزو را روی اعداد زیاد تنظیم نکنید چرا که موجب نویز دار شدن تصویر شما می‌شود. اما اگر ناچار به عکاسی در شب و یا مکان تاریک شدید، افزایش ایزو می‌تواند به گرفتن عکس‌های شفاف کمک نماید.

لنز دوربین DSLR :

 

آموزش عکاسی با دوربین DSLR

 

لنز عکاسی دوربین DSLR قابل جدا شدن است و همچنین در هنگام عکاسی با دوربین DSLR می‌توان لنز عکاسی را به صورت دستی کنترل کرد. عکاس به این وسیله می‌تواند سوژه مورد نظر خود را برجسته نماید و یا وسعت تصویر و کیفیت تصویر را کنترل نماید. مزیت تعویض لنز این است که با توجه به نوع تصویری که دوست داریم و یا لازم است از سوژه گرفته شود، می توان لنز عکاسی را انتخاب نمود. بسته لنزی که به همراه دوربین به خریدار تحویل می‌شود، قدرت متفاوتی دارد. وقتی عکاس نیاز به یک عکس دقیق از سوژه در حال حرکت دارد، باید از لنز 70-300میلیمتر استفاده نماید، حال انکه در عکاسی از مناظر کافی است از لنز 12-24 استفاده نمایید. بنابراین هر پک حاوی لنز دو لنز مختلف دارد. دیافراگم در دوربین‌ها وظیفه کنترل عمق تصویر را برعهده دارد. در هنگان عکاسی با دوربین DSLR اگر می‌خواهید از منظره عکس بگیرید باید میزان اپراتور را تا اندازه ممکن کم نمایید به طور مثال F  را روی 22 تنظیم نمایید. اما اگر تصمیم دارید از چهره عکاسی کنید و یا نقطه‌ای خاص را مورد نظر دارید باید این عدد را بالاتر ببرید.

نوردهی:

در زمان عکاسی با دوربین DSLR می‌توانید میزان نور دهی به لنز را به وسیله شاتر کنترل نمایید. به این ترتیب عکاسی از سوژه‌های در حال حرکت مانند پرنده‌ها برایتان راحت‌تر می‌شود. تنظیم همزمان شاتر و دیافراگم مساله مهمی در هنگام عکاسی با دوربین دی اس ال ار است، اگر شاتر را خوب تنظیم نکنید ممکن است عکس مات شود و اگر دیافراگم تنظیم نباشد، تصویر سیاه خواهد بود. دوربین‌های دی اس ال ار  یک حافظه موقت دارند که به ان Buffer می‌گویند. در زمانی که از اجسام در حال حرکت عکس می‌گیریم، تا بوفر پر نشده است می‌توان دکمه شاتر را زد و عکس گرفت. در زمان عکاسی با دوربین دی اس ال ار می‌توان از دریچه بنام ویو فایندر تصویر لنز را مشاهده نمود. همچنین می‌توان ان را برای عکاسی زنده تنظیم کرد.

اگر تمایل به شرکت در دوره های عکاسی ما رو داشتین میتونین به لینک زیر مراجعه کنین.

دوره آموزش عکاسی

?reference: What is a DSLR camera and how is it different from mirrorles

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید