۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۰۷

آموزش فتوشاپ در عکاسی – بخش 1 – dodge & burn در فتوشاپ


در این قسمت از آموزش های فتوشاپ در عکاسی، به نحوه ایجاد dodge & burn در فتوشاپ می پردازیم. دقت داشت باشید برای شروع نیاز داریم که
  • زمان مطالعه :
  • بازدید : 773

آموزش فتوشاپ در عکاسی – بخش 1 – dodge & burn در فتوشاپ

ایجاد dodge & burn در فتوشاپ

در این قسمت از آموزش های فتوشاپ در عکاسی، به نحوه ایجاد dodge & burn در فتوشاپ می پردازیم. دقت داشته باشید برای شروع نیاز داریم که مخاطبان عزیز با مباحث adjustment layer آشنایی داشته باشند، در نتیجه شدیدا پیشنهاد می شود که آموزش های مربوط به این قسمت را در دوره ی آموزش مبانی فتوشاپ را مطالعه بفرمایید.

در ادامه در محیط فتوشاپ خود در سمت راست تنها پنل properties و layers خود را فعال بگذارید و در گوشه ی سمت چپ فتوشاپ در option bar تمامی ابزار های خود را reset کنید تا همه ی آنها تنظیمات پیش فرض داشته باشند. برای آغاز این مقاله ابتدا تصویر خود را در فتوشاپ باز کنید

dodge & burn در فتوشاپ


در تصویر بالا همان طوری که مشاهده می کنید تنظیمات مورد نظر اعمال شده است. می خواهیم در این تصویر ناحیه ی آسمان را روشن تر کنیم و رنگ درخت ها را تغییر بدهیم. در واقع قصد ما استفاده از ابزار هایی است که بتوانند با تیره و روشن کردن قسمت هایی از تصویر آن ها را متفاوت نمایش دهد. این ترفند در عکاسی بسیار به ما کمک می کند.

برای تغییر رنگ ابتدا از ابزار انتخاب استفاده می کنیم ، برای شروع می توانید ابزار quick select را با میانبر w و یا انتخاب آن از نوار ابزار فعال کنید و یا درگ کردن نواحی حاوی درخت و سبزه ها را انتخاب می کنیم هر قسمتی که فکر می کنید اضافه بر برنامه select کرده اید را می توانید با استفاده از کلید alt از حالت انتخاب خارج کنید.


dodge & burn در فتوشاپ


زمانی که selection خود را کامل کردید از پایین پنل لایه ها از آیکن adjustment گزینه ی curves را انتخاب می کنیم به محض اینکه ما لایه ی adjustment curve را فعال کنیم فتوشاپ انتخاب ما را تبدیل به ماسک می کند.

یادآوری: تمامی مباحث مربوط به لایه های adjustment  و  maskها را می توانید از این لینک دنبال کنید.


بیشتر بخوانید: برگزاری دوره ی آموزش فتوشاپ برای عکاسان در دانشگاه صنعتی شریف


اگر به پنل لایه ها دقت کنید می توانید ماسک را به راحتی ببینید. مکان هایی که در ماسک سفید شده است، همان نواحی انتخاب شده است و نواحی سیاه قسمت هایی است که مخفی شده است و تغییرات روی آنها تاثیری ندارد. در این مرحله ما می توانیم با  تغییر منحنی curve ویرایش انجام دهیم و یا با استفاده از On screen adjustment بر روی ناحیه پیش زمینه کلیک کنیم و برای روشن شدن اشاره گر خود را به سمت بالا بکشیم و یا برعکس برای تیره شدن اشاره گر خود را پایین بکشیم.


dodge & burn در فتوشاپ


شما می توانید با استفاده از نمودار curve و تغییر منحنی آن تغییرات قابل ملاحظه ای را بر روی پیش زمینه ی خود ایجاد کنید که اتمام آن را بر اساس سلیقه به عهده شما مخاطبان عزیز خواهیم گذاشت.

یکی از قابلیت های قوی curves این است که شما نه تنها می توانید رنگ پذیری تصویر را تنظیم کنید، بلکه توانایی این را خواهید داشت که جداگانه به کانال های رنگی رفته و آن ها را ویرایش کنید. برای درک این موضوع می توانید از پنل curves کانال رنگ خود را به آبی یا زرد تغییر بدهید.

به عنوان مثال ما می توانیم با استفاده از کانال سبز، درختان خود را سبزتر نمایش دهیم و یا آسمان خود را آبی تر کنیم. این قابلیت از دید عکاسی بسیار ارزشمند است.


dodge & burn در فتوشاپ


مشکلی که در تصویر بالا ظرافت کار ما را زیرسوال می برد، مرز هایی است که رنگ به وضوح از آن ها مشخص است. برای حل این موضوع می توانید با مراجعه به پنل properties و تغییر اسلایدر feather تفاوت بین نواحی مشخص شده و نشده را از بین ببرید.

در ادامه زمانی است که شما دوست دارید تنها قسمتی از تصویرخود را دستخوش این تغییرات کنید. در آموزش بعدی بر روی همین تصویر می خواهیم این موضوع را برای شما عزیزان باز کنیم پس به هیچ عنوان آمورش بعدی ما را از دست ندهید و همچنین ما را از نظرات سازنده خود با خبر سازید.

 

ادامه آموزش فتوشاپ در عکاسی را در مقاله بعدی دنبال کنید!

قسمت قبلی مقاله را هم میتوانید از اینجا بخوانید!

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 
نظرات ارزشمند شما

نظر دهید

ترم تابستانه اسکیلرن شروع شد