۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۰۷

نرم افزار افتر افکت و اصطلاحات کاربردی آن برای ساخت موشن گرافیک - بخش اول


نرم افزار افتر افکت پرکاربرد ترین نرم افزار برای ساخت موشن گرافیک است. اگر به تازگی با موشن گرافیک آشنا شده اید، ممکن است در مسیر یادگیری خود با اصطلاحاتی


آموزش
  • 5 دقیقه
  • 2993نفر

نرم افزار افتر افکت و اصطلاحات کاربردی آن برای ساخت موشن گرافیک - بخش اول

نرم افزار افتر افکت و اصطلاحات کاربردی آن برای ساخت موشن گرافیک

نرم افزار افتر افکت پرکاربرد ترین نرم افزار برای ساخت موشن گرافیک است. اگر به تازگی با موشن گرافیک آشنا شده اید، ممکن است در مسیر یادگیری خود با اصطلاحاتی برخورد کنید که به طور مرتب به هنگام کار با نرم افزار افتر افکت به کار برده می شوند. در این سری از مقاله ها با بعضی از متداول ترین اصطلاحات کاربردی در موشن گرافیک آشنا می شوید.

نرم افزار افتر افکت و اصطلاحات کاربردی آن برای ساخت موشن گرافیک | بخش اول


بیشتر بخوانید: موشن گرافیک چیست


فریم (Frames) در نرم افزار افتر افکت

فریم ها تصاویری هستند که به صورت تکی ساخته شده و وقتی در کنار هم قرا می گیرند فیلم یا تصاویر دنباله دار متحرک را می سازند. هنگامی که این تصاویر با سرعت ثابت و مشخصی پخش شوند به نظر می رسد که روی صفحه نمایشگر حرکت می کنند. سرعتی که در آن این تصاویر نمایش داده می شوند با نرخ فریم (frame rate) تعیین می شود. متداول ترین نرخ فریم 24 فریم بر ثانیه است، یعنی تعداد 24 تصویر منحصر به فرد در یک ثانیه نمایش داده می شود. با این حال با توجه به نوع ویدئوی ساخته شده نرخ فریم می تواند بیش تر یا کم تر از این باشد.

نرم افزار افتر افکت و اصطلاحات کاربردی آن برای ساخت موشن گرافیک | بخش اول

برش (Trim) در نرم افزار افتر افکت

بریدن قسمتی از لایه ها در محیط نرم افزار افتر افکت به صورتی انجام می شود که تعدادی از فریم ها از ابتدا یا انتهای لایه حذف می شوند. وقتی این کار را انجام می دهیم که افکت ها یا انیمیشن های یک لایه دیگر اهمیتی برای ما نداشته باشد. مثلاً ممکن است بخواهیم یک لایه برای چند ثانیه در ویدئو ما حضور داشته باشد ولی پس از گذشت چندثانیه دیگر نیازی به ادامه آن نداشته باشیم. در این حال می توانیم با دستور Trim باقی لایه که برای ما بی استفاده است را برش دهیم و حذف کنیم.

نرم افزار افتر افکت و اصطلاحات کاربردی آن برای ساخت موشن گرافیک | بخش اول


بیشتر بخوانید: موشن گرافیک و انیمیشن چه تفاوت هایی دارند؟


پیش نمایش آنی (Real Time Preview) در نرم افزار افتر افکت

پیش نمایش آنی به شما امکان می دهد که تمام کامپوزیشن های ساخته شده از جمله تمام افکت ها را بدون نیاز به رندرگرفتن، در محیط نرم افزار افتر افکت به نمایش در آورید. این امکان در نرم افزار افتر افکت RAM preview نامیده می شود. با توجه به طول ویدئو و کیفیت آن، اجرای پیش نمایش آنی می تواند بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد اما در هر حال از رندرینگ سریع تر است.

نرم افزار افتر افکت و اصطلاحات کاربردی آن برای ساخت موشن گرافیک | بخش اول

نمایشگر زمان (Timecode) در نرم افزار افتر افکت

Timecode در نرم افزار افترافکت زمان دقیق یک کامپوزیشن را به صورت ساعت، دقیقه، ثانیه و تعداد فریم نمایش می دهد. به عنوان مثال نمایشگر زمان در تصویر بالا بیان می گوند که طول کامپوزیشن 0 ساعت و 0 دقیقه و 26 ثانیه و 13 فریم است. وجود این نمایشگر برای فهمیدن لحظه دقیق شروع و پایان یک افکت ضروری است.

نرم افزار افتر افکت و اصطلاحات کاربردی آن برای ساخت موشن گرافیک | بخش اول

لایه ها (Layers) در نرم افزار افتر افکت

اگر پیش از این با نرم افزارهایی نظیر فتوشاپ و ایلاستریتور کار کرده باشید با مفهوم لایه آشنا هستید. اغلب اوقات موشن گرافیک در نرم افزار افتر افکت ساخته می شود و کار با لایه ها در افتر افکت مانند سایر نرم افزارهای شرکت ادوبی از جمله فتوشاپ و ایلاستریتور است. یک لایه به تنهایی می تواند هر چیزی از قبیل اشکال گرافیکی، متن، افکت و... را در بر بگیرد. ترتیب قرار گرفتن لایه ها بر روی یکدیگر، نحوه نمایان شدن آن ها در کامپوزیشن را تعیین می کند. برای طراحی موشن گرافیک های پیچیده اغلب باید با تعداد زیادی لایه متفاوت کار کنید.

نرم افزار افتر افکت و اصطلاحات کاربردی آن برای ساخت موشن گرافیک | بخش اول

لایه تنظیم (Adjustment Layer) در نرم افزار افتر افکت

لایه تنظیم نوعی لایه است که در نرم افزار افتر افکت برای اجرای یک افکت روی چند لایه به طور همزمان به کار می رود. هنگامی که تغییری در یک لایه معمولی ایجاد می کنید، آن تغییر تنها در همان لایه اعمال می شود؛ اما اگر تغییر روی لایه تنظیم ایجاد شود، تمام لایه های زیر این لایه تحت تاثیر این تغییر قرار می گیرند. اگر لایه تنظیم در پایین ترین قسمت بخش لایه ها قرار گرفته باشد، افکت های ایجاد شده بر آن تاثیری بر کامپوزیشن نخواهد داشت.

.


دوره آموزشی: دوره موشن گرافیک


 

ادامه اصطلاحات کاربردی برای ساختن موشن گرافیک را در بخش دوم بخوانید.

 

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


محمد رضا اقبالی
۱۳۹۹-۸-۲۵سلام،ممنون از مقاله ی خوبی که نوشتین. سوال فنی داشتم، تفاوت موشن گرافیک و جلوه های ویژه با هم چه تفاوتی دارن؟ و اینکه بازار کار کدام یک بهتر است. سوال بعدی که خدمت شما داشتم اینه که پیشنیاز یادگیری برای افتر افکت وجود داره یا نه؟
اسکیلرن
۱۳۹۹-۸-۲۷سلام، ممنون از شما که مقاله های مارا دنبال می کنید. در خصوص موشن گرافیک و جلوه های ویژه. دقیقا هر دو مورد تخصص نرم افزار افتر افکت است با دو کاربرد متفاوت! موشن گرافیک بیشتر در صنعت تبلیغات و اطلاع رسانی استفاده می شود. به عنوان مثال تبلیغ یک محصول در شبکه های اجتماعی و یا تلویزیون، تیتراژ فیلم و سریال ها، اطلاع رسانی عمومی، تیتراژ خبر و و به تازگی اخبار های کوتاه 60 ثانیه ای یا همان موشن نیوز. اما جلوه های ویژه، این هنر بیشتر در فیلم های سینمایی استفاده میشود، در بخش هایی که یا امکان ساخت آن در واقعیت وجود ندارد و یا هزینه واقعی سازی آن بسیار زیاد است. به عنوان مثال اگر بخواهند صحنه ارتباط یک انسان و یک دایناسور را در فیلم بسازند، در واقعیت امکان پذیر نیست و به واسطه جلوه های ویژه فیلم رئال را باماکت ها و صحنه های ساختی ترکیب می کنند. در خصوص بازار کار، هر دو مورد بازار بسیار خوبی دارد اما امکان گرفتن پروژهای موشن گرافیک بیشتر است، پیشنیاز یادگیری هنر موشن و یا جلوه های ویژه ، گرافیک است


حمید فیضی
۱۳۹۹-۹-۱سلام و ممنون از انتشار این مقاله بنده یه سوال داشتم برای تقسیم بندی لایه ها در افتر افکت کلید میان بری وجود داره ؟
اسکیلرن
۱۳۹۹-۹-۱سلام و خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته شما می‌توانید لایه‌ها را در برنامه افتر افکت با زدن میانبر Command + Shift + D همزمان با انتخاب لایه در تایم‌لاین تقسیم کنید. موفق باشید


جواد قربانی
۱۳۹۹-۹-۱برای شرکت توی کلاس افترافکت و نصب این نرم افزار چه سیستمی لازم هست ؟ لطفا حد اقل اطلاعات رو بفرمایید ..
اسکیلرن
۱۳۹۹-۹-۱سلام حداقل برای نصب نرمافزار افترافکت باید 8 گیگ رم روی سیستم داشته باشید همچنین سی پی یو i3 و 15 گیگ فضای هارد برای نصب نرم افزار لازم است . موفق باشید


مسعود
۱۳۹۹-۹-۱یکی از مشکلاتی که من در رندر گرفتن دارم طول کشیدن زمان هست خلی رندر گرفتن فیلم روی لب تاپم طول میکشه این راهکاری نداره که حل بشه ؟ واقعا خسته کنندس
اسکیلرن
۱۳۹۹-۹-۱سلام , رندر کردن در برنامه افتر افکت زمان زیادی میبره , مخصوصاً اگر افکت‌ها و لایه‌های زیادی توی پروژه استفاده کرده باشید . بهترین روش کاهش زمان مورد نیاز برای رندر توی برنامه افتر، تغییر کیفیت رندر است. برای دسترسی به کیفیت‌های محتلف برای رندر ، منوی کشویی در بخش زیرین پانل Composition را باز کنید. کیفیت پیش‌فرض Full هستش ؛ اما می‌توانید کیفیت آن را به نصف، یک سوم، یک چهارم و یا مقدار دلخواه تغییر دهید تا در زمان رند صرفه‌جویی شود. موفق باشید