۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۰۷

آموزش مبانی فتوشاپ - بخش 3 - آموزش شخصی سازی محیط فتوشاپ (قسمت اول)


آموزش شخصی سازی محیط فتوشاپ با استفاده از پنل ها ، screen mode و workspace | قسمت اول | آموزش های جامع فتوشاپ را در Skillearn دنبال کنید.


گرافیک کامپیوتری
  • 5 دقیقه
  • 2545نفر

آموزش مبانی فتوشاپ - بخش 3 - آموزش شخصی سازی محیط فتوشاپ (قسمت اول)

پس از آن که در مقاله پیشین با روش‌های زوم و جابجایی آشنا شدیم، در این مقاله از سری مقالات آموزش فتوشاپ به روش‌های متفاوتی برای شخصی سازی محیط فتوشاپ خواهیم پرداخت. در قسمت اول این مقاله، ابتدا با Screen mode ها آشنا شده، سپس به سراغ شخصی سازی پنل ها رفته، کار با Workspaceها را یاد می‌گیریم.  سپس در قسمت دوم، با شخصی سازی نوار و روش تعیین کلید میانبر دلخواه برای بخش‌های متفاوت در محیط فتوشاپ آشنا خواهیم شد.

Screen Mode

کاری که این بخش برای شخصی سازی محیط فتوشاپ انجام می‌دهد، این است که شیوه نمایش نرم‌افزار و منوها و نوارها را در ویندوز تغییر می‌دهد. برای دسترسی به این گزینه، از منوی View به بخش Screen Mode می‌رویم. هم‌چنین با هر بار فشردن کلید F نیز می‌توانید بین این سه نوع Screen Mode جابجا شوید.

Standard Screen mode

این گزینه همان شیوه نمایش پیش‌فرض نرم‌افزار است که علاوه بر نمایش تمام منوها، پنل ها و ابزارها، بوم کار نیز دارای بخش جداگانه بوده و از دیگر قسمت‌ها مجزاست.

 آشنایی با screen mode برای شخصی سازی محیط فتوشاپ آشنایی با screen mode برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

Full Screen Mode With Menu Bar

گزینه دیگری است که برای شما قابل انتخاب است. با انتخاب این گزینه، بوم کار گسترده شده و به زیر منوها و پنل ها می‌رود.

 نوع دوم Screen Mode برای شخصی سازی محیط فتوشاپ نوع دوم Screen Mode برای شخصی سازی محیط فتوشاپ 

این اتفاق زمانی مشخص می‌شود که بر روی تصویر زوم کنید. علاوه بر این‌که تصویر به زیر منوها رفته، نوارهایی که در اطراف بوم برای بالا و پایین و یا چپ و راست رفتن بر روی عکس وجود داشت، از بین رفته و باید از ابزار دست برای جابجایی استفاده کنید.

این شیوه نمایش به شما فضای بیشتری داده و محدوده گسترده‌تری را در اختیارتان می‌گذارد.

 زوم در نوع دوم Screen Mode برای شخصی سازی محیط فتوشاپ زوم در نوع دوم Screen Mode برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

Full Screen Mode

آخرین شیوه نمایش Full Screen Mode است. در اینجا تنها می‌توانید بوم کار و عکس را بر روی یک پشت زمینه سیاه‌رنگ ببینید. عمدتاً از این روش برای ارائه (Presentation) تصویر استفاده می‌شود.

 نوع سوم Screen Mode برای شخصی سازی محیط فتوشاپ نوع سوم Screen Mode برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

البته اگر موس را به کناره‌ها ببرید، منوی آن سمت برای شما بازخواهد شد.

 نمایش منو ها با استفاده از موس در نوع سوم Screen Mode برای شخصی سازی محیط فتوشاپ نمایش منو ها با استفاده از موس در نوع سوم Screen Mode برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

همچنین فشردن کلید tab نیز منوها را برای شما بازخواهد کرد و شیوه نمایش بسیار مشابه شیوه قبلی خواهد شد.

 نمایش منو ها با استفاده از کلید tab در نوع سوم Screen Mode برای شخصی سازی محیط فتوشاپ نمایش منو ها با استفاده از کلید tab در نوع سوم Screen Mode برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

با زدن کلید esc نیز می‌توانید به حالت استاندارد بازگردید.

شخصی سازی محیط فتوشاپ – پنل ها

از فتوشاپ می‌توان استفاده‌های بسیاری نمود، به همین دلیل در آن پنل های متنوعی نیز تعبیه‌شده است. البته تمامی این پنل ها به‌صورت پیش‌فرض به شما نشان داده نمی‌شود. با رفتن به منوی Window می‌توانید تمام این پنل ها را ببینید ( آن‌هایی که تیکی در کنارشان دارند، پنل های نمایش داده‌شده به‌صورت پیش‌فرض‌اند).

 پنل ها ی موجود برای شخصی سازی محیط فتوشاپ پنل ها ی موجود برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

برای مثال پنل info را انتخاب می‌کنیم که شیوه نمایش آن را در زیر می‌بینید. در کل در فتوشاپ برای نمایش پنل ها سه شیوه وجود دارد. Expanded به معنای گسترده که در تصویر زیر پنل هایی مانند Swatches و info (رنگ زرد) این‌گونه اند. در شیوه دیگری به نام Icone که فقط آیکون پنل نشان داده می‌شود؛ مثل پنل های مشخص‌شده به رنگ آبی. البته در پنل info نیز با کلیک بر روی علامت دو فلشی که در بالا و راست وجود دارد، می‌توانید شیوه نمایش را به Icone تغییر دهید.

 معرفی پنل info و شیوه های نمایش پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ معرفی پنل info و شیوه های نمایش پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

شیوه سوم نمایش پنل ها به‌وسیله آیکون در کنار نام پنل است. برای این کار لبه نوار پنل را گرفته و بکشید تا نام پنل ها نیز نمایش داده شوند.

 یکی دیگر از شیوه های نمایش پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ یکی دیگر از شیوه های نمایش پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

جابجایی پنل ها

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که برخی پنل ها باهم در یک گروه قرارگرفته‌اند و تنها یکی از آن‌ها ( پنلی که نام آن روشن‌تر است) نمایش داده می‌شود. برای دیدن پنل دیگر کافی است بر روی نام آن کلیک کنید.

 فشرده کردن پنل ها و پنهان نمودن اطلاعات آن ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ فشرده کردن پنل ها و پنهان نمودن اطلاعات آن ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

همچنین می‌توانید پنل هایی که باهم به‌صورت گروه‌اند را مجزا کرده، یکی از آن‌ها را به گروه دیگری اضافه نمود و یا آن را حذف کرد.

می‌توانید پنل موردنظر خود را کشیده و در جای دلخواه رها کنید. اگر پنل را کشیده و بین دو گروه پنلی نگه‌دارید، مشاهده می‌کنید که یک خط آبی‌رنگ برای شما نمایش داده می‌شود و با رها کردن پنل، آن را در یک گروه مجزا قرار می‌دهید. ( در اینجا پنل Swatches را جابجا کرده‌ایم)

 جدا کردن پنل ها از یک گروه برای شخصی سازی محیط فتوشاپ جدا کردن پنل ها از یک گروه برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

نگه‌داشتن پنل بر روی یک گروه دیگر باعث می‌شود تا خطی آبی‌رنگ دور آن گروه ایجاد شود که با رها کردن پنل، آن را به آن گروه اضافه خواهید نمود. (در اینجا پنل Swatches را به گروهی که پنل های Properties و Adjustmens را در خود داشت، منتقل کردیم)

 تغییر گروه پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ تغییر گروه پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ 

بستن پنل ها

همچنین می‌توانید بر روی هر پنل راست کلیک کرده و با انتخاب Close آن را ببندید. انتخاب گزینه Close tab group نیز کل گروه پنل موردنظر را خواهد بست.

 بستن پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ بستن پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

با دو بار کلیک بر روی نام هر پنل می‌توانید کل گروهش را کوچک کنید. با یک‌بار کلیک مجدد بر روی نام همان پنل، تنظیمات بیشتر نشان داده خواهد شد.

 فشرده کردن و پنهان کردن توضیحات پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ فشرده کردن و پنهان کردن توضیحات پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

پنل ها را می‌توان تغییر سایز نیز داد. با کشیدن لبه‌های پنجره پنل ها، می‌توانید اندازه پنل و کل نوار پنل ها را کوچک و یا بزرگ کنید.

 تغییر اندازه پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ تغییر اندازه پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

پیش‌تر گفتیم که با زدن کلید tab، می‌توانید تمام منوها، پنل ها و ابزارها را پنهان کنید. اگر همراه با این کلید،  Shift را نیز نگه‌دارید، تنها نوار پنل ها برای شما پنهان خواهد شد.

 پنهن کردن نوار پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ پنهن کردن نوار پنل ها برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

پنل Recent Files

یکی از پنل های مفید موجود در فتوشاپ است که از طریق منوی Window، بخش Extensions و انتخاب Recent Files قابل‌دسترسی است.

 پنل recent files برای شخصی سازی محیط فتوشاپ پنل recent files برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

مشاهده می‌کنید که این پنل بسیار مشابه صفحه اولیه فتوشاپ است که در آن می‌توانید یک فایل جدید ایجاد، عکس موجود دلخواهی را انتخاب و یا یکی از فایل هایی که به‌تازگی با آن کارکرده‌اید را بازکنید.

 معرفی پنل recent files برای شخصی سازی محیط فتوشاپ معرفی پنل recent files برای شخصی سازی محیط فتوشاپ 

استفاده از Workspace ها برای شخصی‌سازی محیط فتوشاپ

از طریق بخش مشخص‌شده در تصویر، می‌توانید به محیط‌های کاری (Workspace) متنوعی که در اختیارتان است، دسترسی داشته باشید. به‌صورت پیش‌فرض محیط کاری Essensials فعال بوده که شامل موارد اولیه برای کار با فتوشاپ است. گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد که هرکدام پنل های مخصوص به خود را بازخواهند کرد.

 workspace های در دسترس برای شخصی سازی محیط فتوشاپ workspace های در دسترس برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

مثال

برای مثال با انتخاب Graphic and Web به محیطی مانند تصویر زیر خواهید رسید که در آن پنل هایی مثل Character، Paragraph و Glyphs باز هستند.

 work space مخصوص Graphic and Web workspace برای شخصی سازی محیط فتوشاپ work space مخصوص Graphic and Web workspace برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

همچنین می‌توانید محیط دلخواه خود را ایجاد و آن را ذخیره کنید. مثلاً در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که برخی پنل ها را به سمت چپ و در کنار نوار ابزار کشیده‌ام و ترتیب آن‌ها را تغییر داده‌ام.

 تغییر دلخواه workspace برای شخصی سازی محیط فتوشاپ تغییر دلخواه workspace برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

برای ذخیره این محیط به بخش مشخص‌شده رفته و بر روی New Workspace کلیک کنید.

 ایجاد workspace جدید برای شخصی سازی محیط فتوشاپ ایجاد workspace جدید برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

صفحه‌ای برای شما بازخواهد شد که می‌توانید در آن نام محیط خود را تغییر دهید. مثلاً من اسم این محیط را به Amin MSH (به‌عنوان محمد امین مشهدی ) تغییر داده‌ام. در زیر آن نیز گفته‌شده که تنظیمات پنل های شما ذخیره خواهد شد. ولی اگر علاوه بر تغییر پنل ها تغییرات دیگری نیز مانند تغییر کلیدهای میانبر، تغییر منوها و یا تغییر نوارابزار را انجام داده‌اید، باید تغییر موردنظر را انتخاب کنید تا تنظیمات آن‌ها نیز ذخیره گردند.

 تعیین مشخصات workspace جدید برای شخصی سازی محیط فتوشاپ تعیین مشخصات workspace جدید برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

اگر به قسمت محیط‌های کاری بروید، در بالای لیست می‌توانید محیط ایجادشده را ببینید. برای حذف آن نیز باید ابتدا به محیط دیگری بروید تا محیط موردنظر انتخاب‌شده نباشد، سپس بر روی Delete Workspace کلیک کنید. سپس پنجره‌ای برای شما بازشده که باید در آن محیط موردنظر را انتخاب و بر روی delete کلیک کنید.

 انتخاب و یا حذف کردن workspace جدید برای شخصی سازی محیط فتوشاپ انتخاب و یا حذف کردن workspace جدید برای شخصی سازی محیط فتوشاپ

 

ادامه آموزش مقدماتی فتوشاپ را در مقاله بعدی دنبال کنید!

قسمت قبلی مقاله را هم میتوانید از اینجا بخوانید!

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید


//