۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۰۷

نرم افزار ساخت موشن گرافیک - برای ساختن موشن گرافیک به چه نرم افزارهایی نیاز داریم؟


پس از آن که تصمیم گرفتید یک موشن گرافیست شوید، قدم بعدی آشنایی با نرم افزار ساخت موشن گرافیک است. در این مقاله مهم ترین نرم افزارهای تولید موشن گرافیک را


گرافیک کامپیوتری
  • 5 دقیقه
  • 23590نفر

نرم افزار ساخت موشن گرافیک - برای ساختن موشن گرافیک به چه نرم افزارهایی نیاز داریم؟

نرم افزار ساخت موشن گرافیک

برای یادگیری موشن گرافیک، اولین سوالی که در ذهن ما شکل می بندد این است که، به چه نرم افزاری نیازمند هستیم؟

پس از آن که تصمیم گرفتید یک موشن گرافیست شوید، قدم بعدی آشنایی با نرم افزارهای تولید موشن گرافیک است. بله نرم افزارها! خب دومین چالش هم برای شما ایجاد شد. چرا از جمع استفاده کردیم؟ مگه نیازاست چند نرم افزار را یاد بگیریم؟

در پاسخ به این سوال شما بایدگفت بله. البته جای هیچ نگرانی نیست، در ادامه که با خواندن توضیحات بیشتر متوجه خواهید شد که چرا به چند نرم افزار نیاز است.

موشن گرافیک از دو بخش اصلی تشکیل شده، موشن به معنی متحرک سازی که با نرم افزار هایی مثل افتر افکت، موهو، سینما فوردی و چند نرم افزار دیگه انجام میشه و بخش دوم که باید گفت در اصل بخش اول است گرافیک است ( چون اگر این بخش نباشد متحرک سازی بی معنی است).

گرافیک به زبان ساده به تمام آن تصاویری مانند پس زمینه، نوشته ها، اشکال و حتی کارکتر ها گفته میشه که با یک نرم افزار گرافیک کامپوتری آن را خلق می کنیم، نرم افزارهای مثل فتوشاپ و ایلاستریتور.

یک طراح موشن گرافیک حرفه ای ابزارهای متنوعی را در دست دارد تا برای پروژه های مختلف به کار ببرد. نه تنها داشتن ذوق هنری برای ساختن یک ویدئو موشن گرافیک حرفه ای لازم است، بلکه نحوه اجرای این ایده های هنرمندانه هم اهمیت زیادی دارد. در این مطلب مهم ترین نرم افزارهای کاربردی برای ساخت موشن گرافیک را معرفی می کنیم تا به کمک آن ها بتوانید ایده های خود را به مرحله اجرا برسانید.

بیشتر بخوانید: موشن گرافیک چیست؟


نرم افزار ساخت موشن گرافیک |برای ساختن موشن گرافیک به چه نرم افزارهایی نیاز داریم؟

نرم افزار ساخت موشن گرافیک After Effects

نرم افزار After Effects پرکاربردترین و معروف ترین نرم افزار ساخت موشن گرافیک است. این نرم افزار به کاربران اجازه می دهد که در محیط دوبعدی و سه بعدی انیمیشن بسازند و عناصر مختلف از قبیل اشکال گرافیکی و صدا را تغییر دهند و با هم ترکیب کنند. طراحی های گرافیکی ساخته شده در نرم افزارهای دیگر نظیر ایلاستریتور را می توان وارد افتر افکت نمود و آن ها را انیمیت کرد تا یک قطعه از موشن گرافیک ساخته شود. از آن جا که افتر افکت توسط شرکت ادوبی ساخته شده است، با سایر نرم افزارهای این شرکت همخوانی دارد. در نرم افزار افتر افکت می توانید علاوه بر عناصر دو بعدی، از عناصر سه بعدی نیز استفاده کنید. به لطف پلاگین های بی شمار ساخته شده برای این نرم افزار تقریباً می توانید هر افکتی که تصور کنید را روی کار خود پیاده کنید.


می توانید برای یادگیری موشن گرافیک تا افترافکت در دوره موشن گرافیک دانشگاه شریف شرکت نمایید.


نرم افزار ساخت موشن گرافیک Photoshop

نرم افزار فتوشاپ در اصل برای ویرایش عکس ساخته شده ولی قابلیت های آن بسیار فراتر از این است. این نرم افزار تقریباً در ساختن هر نوع تصویر گرافیکی دو بعدی و سه بعدی به کار می رود و موشن گرافیک نیز از این قاعده مستثنی نیست. با استفاده از فتوشاپ می توانید اندازه تصاویر را تغییر دهید، بخشی از عکسی که می خواهید در ویدئوی موشن گرافیک خود استفاده کنید را از زمینه آن جدا کنید و با استفاده از ابزارهای پیشرفته و فیلترهای فتوشاپ طراحی های زیبایی را خلق کنید.

نرم افزار ساخت موشن گرافیک |برای ساختن موشن گرافیک به چه نرم افزارهایی نیاز داریم؟

نرم افزار ساخت موشن گرافیک Illustrator

از آن جا که فتوشاپ برترین نرم افزار در زمینه تصاویر مبتنی بر پیکسل است، شرکت ادوبی در پی نیاز به وجود یک نرم افزار گرافیکی مبتنی بر وکتور، ایلاستریتور را روانه بازار کرده است. ایلاستریتور یک نرم افزار پیشرفته است که دارای تعداد زیادی ابزار طراحی ضروری برای ساختن موشن گرافیک می باشد. ابزارهای قدرتمند طراحی وکتور و تایپوگرافی موجود در این نرم افزار برای ساختن عناصر گرافیکی موشن گرافیک بسیار کارآمد است. وظیفه طراح موشن گرافیک به حرکت درآوردن این عناصر به منظور ساختن آگهی های تبلیغاتی، ویدئوهای آموزشی و... است. بنابراین تعجبی ندارد که به عنوان یک موشن گرافیست باید کار با ایلاستریتور را یاد بگیرید تا با استفاده از آن عناصر دو بعدی مورد نیاز برای کار خود را بسازید. فتوشاپ و ایلاستریتور دو نرم افزاری هستند که طراحی های خود را از محیط آن ها به محیط نرم افزار افتر افکت وارد می کنید.

نرم افزار ساخت موشن گرافیک |برای ساختن موشن گرافیک به چه نرم افزارهایی نیاز داریم؟

نرم افزار ساخت موشن گرافیک Cinema 4D

Cinema 4D یک نرم افزار مدلسازی سه بعدی، انیمیشن سازی و رندرینگ است که توسط شرکت MAXON توسعه یافته است. نرم افزارهای ساخت اشکال گرافیکی سه بعدی قدرتمندی نظیر Maya و 3D Max نیز وجود دارند ولی Cinema 4D از دید بسیاری نرم افزاری متداول و استاندارد برای ساختن موشن گرافیک است. بهترین ویژگی Cinema 4D که آن را در زمینه ساختن موشن گرافیک مطلوب می سازد افزونه CINEWARE است که با افتر افکت مطابقت دارد. با این افزونه می توانید صحنه ها و عناصر Cinema 4D را به آسانی و با درگ کردن وارد محیط افتر افکت کنید و هر زمان که تغییری روی اشکال مورد نظر خود در Cinema 4D ایجاد کردید، این تغییرات بلافاصله در افتر افکت نیز اعمال شود.


بیشتر بخوانید: موشن گرافیک و انیمیشن چه تفاوت هایی دارند؟


ساختن اشکال سه بعدی پیچیده در افتر افکت می تواند بسیار وقت گیر باشد زیرا اصولاً این افزار برای انجام کارهای سه بعدی طراحی نشده است. در بازار فعلی موشن گرافیک اضافه کردن عناصر سه بعدی به ویدئوهای موشن گرافیک مورد تقاضا است و برای این که با این تقاضا همگام باشید خوب است که در استفاده از این نرم افزار تجربه کسب کنید.

نرم افزار ساخت موشن گرافیک |برای ساختن موشن گرافیک به چه نرم افزارهایی نیاز داریم؟

نرم افزار ساخت موشن گرافیک Red Giant Software

گاهی لازم است برای انجام پروژه های موشن گرافیک افکت های جالبی ایجاد کنید که خارج از قابلیت های افتر افکت است. در این مواقع افزونه ها به کار می آیند. تعدادی از این افزونه های محبوب که تبدیل به استانداردی برای ساختن موشن گرافیک شده اند، توسط شرکتی به نام Red Giant ارائه می شوند. مانند سایر افزونه های افتر افکت استفاده از Red Giant Software برای ساختن موشن گرافیک ضروری نیست ولی اگر به جعبه ابزار شما اضافه شوند می توانند روند کار شما را سریع تر کنند و کمک کنند افکت های بسیار حرفه ای را در زمان کوتاهی بسازید. به عنوان مثال یکی از معروفترین مجموعه افزونه های این برند Trapcode نام دارد که کمک می کند افکت های سه بعدی باکیفیتی را در زمان کوتاهی بسازید.


تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


محدثه عابدی نیا
۱۳۹۹-۸-۲۵سلام، با نرم افزار فتوشاپ هم میشه موشن گرافیک ساخت یا فقط باید با افتر افکت موشن گرافیک بسازیم؟
اسکیلرن
۱۳۹۹-۸-۲۵سلام، با نرم افزار فتوشاپ هم میشه موشن گرافیک ساخت ، اما اینو باید بدونیم که کار فتوشاپ ساخت موشن گرافیک نیست و موشن ساختن در فتوشاپ سخت تر و با قابلیت های کمتر است، در اصل فتوشاپ وظیفه تولید گرافیک مناسب موشن را بر عهده دارد. بهترین، مناسب ترین و محبوب ترین نرم افزارها برای ساخت موشن گرافیک به ترتیب، افتر افکت، سینما فوردی و موهو(انیمه استودیو) می باشد


محسن ابراهیم نژاد
۱۳۹۹-۹-۳سلام، به نظر شما برای شروع یادگیری موشن گرافیک از افتر افکت استفاده کنم یا سینما فردی؟
اسکیلرن
۱۳۹۹-۹-۴سلام , اگر میخواید خیلی زود تر وارد بازار کار بشید پیشنها ما این هست که با افترافکت شروع کنید در واقع چیزی که نیازمند بازار کار هست و امروزه مرسوم هست افترافکت منماسب شماست در غیر این صورت اگر تمایل دارید که در فضا های 3D یا 4D کار کنید میتونید با سینما فوردی شروع کنید . ولی پیشنهاد ما افترافکت هست . موفق باشید


فرشته
۱۴۰۰-۱-۱۴ممنون از مطلب خوبتون .. من یه سوال داشتم و ممنون میشم راهنماییم کنید ..امروزه باتوجه به این که موشن گرافیک خیلی ترند شده میخواستم ببینم بنده میتونم برای کسب و کارم استفاده کنم البته نکته اینجاست که بنده در حوزه هنر فعالیت نمیکنم و یک کلینیک دام پزشکی دارم ... و طبق گفته یکی از آشنایان موشن گرافیک میتونه تو این زمینه خیلی تاثر گذار باشه ...میخواستم بدونم بنده که هیچ آشنایی با این حوزه ندارم میتونم خودم یاد بگیریم ؟ و یا اگه از نظر شما زمان زیادی میبره امکانش هست که کسی رو معرفی کنید و واقعا در کسب و کارم تاثیرگذار هست یا خیر ؟ ممنون از شما و سایت خوبتون
اسکیلرن
۱۴۰۰-۱-۱۴خوشحالیم که مورد توجهتون قرار گرفته , به طور کلی موشن گرافیک توی هر حوزه کاری میتونه اثر بخش باشه و یکی از دلیل هایی که امروزه خیلی از افراد به سمت این موضوع کشیده می شوند همین هست فرقی نمیکنه که شما در چه زمینه ای فعالت میکنید برای این که بتونید کسب و کار خودتون رو در فضای آنلاین معرفی کنید مثل اینستاگرام تلگرام و سایت های خبری اگر از موشن گرافیک استفاده کنید اثر بخشی اون محتوا چندین برابر افزایش پیدا میکنه و باعث افزایش اعتماد مشتری به شما میشه پیشنهاد میکنیم مقاله های "راهنمای کاربرد موشن گرافیک در برندینگ" و "چگونه با استفاده از موشن گرافیک مشتریان وفادار جذب کنیم " رو در وبلاگ مطالعه بفرمایید میتونه جواب خیلی از سوالات بی پاسخ شما باشه , برای یادگیری این مهارت هم میتونید در دوره موشن گرافیک شرکت کنید که اون هم میتونید در بخش دوره های آموزشی مشاهده کنید زمان یادگیری این مهارت یک ماه و نیم هست و بله شما خودتون هم میتونید این مهارت رو یاد بگیرید و فقط کافیه که علاقه داشته باشید .


سمیه
۱۴۰۰-۱-۱۶ممنون از مقاله خوبتون ببخشید امکانش هست که در باره cinema 4d توضیح بدید البته میدونم که توی سایت های دیگه هست ولی من دقیقا متوجه نشدم که چرا باید از این نرم افزار برای ساخت موشن گرافیک استفاده کنیم البته میدونم که برای فضای 3d استفاده میشه ولی اینکه چه تفاوتی با نرم افزار پریمیر داره و اصلا لازم هست که بریم سمتش ؟ اگر فرصت کردید ممنون میشم پاسخ بدین .
اسکیلرن
۱۴۰۰-۱-۱۶سلام , درباره نرم افزار Cinema 4d که چی هست و چه کاربردی داره توی وبلاگ یه مقاله جامع قرار دادیم که میتونید اون مقاله رو بخونید پیشنهاد میکنیم مقاله "سینما فوردی یا تری دی مکس کدام نرم‌افزار بهتری برای ساخت موشن گرافیک‌ " رو مطالعه کنید . انتخاب این موضوع کاملا بستگی به خودتون داره اگر دوست دارید که وارد دنیای سه بعدی بشید میتونید Cinema 4D رو انتخاب کنید ..البته نرم افزار های دیگه هم مثل Maya , 3D max هست (در مقاله ذکر شده توضیح دادیم) به طور کلی از Cinema 4D در دنیای موشن گرافیک برای ساخت انیمیشن و افکت استفاده میشه . موفق باشید


سارا
۱۴۰۰-۱-۱۶مفید بود , من به نرم افزار مایا مسلط نیستم و میخواستم بدونم نیازه که حتما این نرم افزار رو یاد بگیریم چون با توجه به جامعه موشن گرافیست ها این برنامه محبوب هست ...میخواستم که نظرتون رو راجع به این که یادگرفتنش سخته یا نه بدونم
اسکیلرن
۱۴۰۰-۱-۱۸خوشحالیم که مورد توجهتون قرار گرفته , ببینید یادگرفتن نرم افزار maya کاملا به نیاز شما بستگی داره و برای مدل سازی 3D مورد استفاده قرار میگیره و خیلی از استودیو های بزرگ انیمیشن سازی و گرافیک از نرم افزار مایا برای مدل سازی و انیمیشن استفاده میکنند ولی هیچ اجباری نیست که حتما یاد بگیرید البته میتوانید تمام کار خود را با نرم افزار Cinema 4D هم انجام دهید ولی البته که بلد بودن مایا به متخصص شدن کمک میکند . یادگیری این نرم افزار هم سخت نیست و فقط کافیه که علاقه داشته باشید . موفق باشید


محمدرضا
۱۴۰۰-۱-۱۸ممنون از مقاله خوبتون اگر امکانش هست لطفا درباره نرم افزار Syntheyes هم توضیح بدید . تشکر
اسکیلرن
۱۴۰۰-۱-۱۸خوشحالیم که مورد توجهتون قرار گرفته , در آپدیت های بعدی حتما در باره این نرم افزار کامل توضیح میدهیم ولی به طور کوتاه از این نرم افزار برای Moving , Tracking استفاده میکنند یعنی زمانی که میخواید عناصر موشن گرافیک رو با صفحه ترکیب کنید این نرم افزار میتونه یکی از گزینه هاتون باشه که البته یکی از کاربرد های مهم این نرم افزار ترمیم فیلم هایی هست که که تکان های زیادی داشتند و ..... موفق باشید


لیلا
۱۴۰۰-۱-۱۹من مقاله رو کامل خوندم ولی متوجه نشدم تفاوت ایلاستریتور و فتوشاپ در چیه :(
اسکیلرن
۱۴۰۰-۱-۱۹در قسمت نرم افزار ایلاستریتور کامل توضیح دادیم ,نرم افزار Adobe illustrator هم مثل برنامه فتوشاپ هست ب این تفاوت که ایلاستریتور بر اساس تصویر های برداری کار میکند یعنی فایل که بدون پیکسل سازی میتواند به طور بینهایتی مقیاس بندی شود . موشن گرافیست ها از نرم افزار ایلاستریتور برای طراحی کارکتر ها , محیط و ... استفاده میکنند . موفق باشید .