۰۲۱-۶۶۱۶۶۳۲۹

همه چیز درباره وظایف یک کارگردان انیمیشن


کارگردان انیمیشن مسئولیت تصمیم گیری در مورد روند کلی تولید انیمیشن، سبک و شیوه روایت آن و همچنین ویژگی های ظاهری انیمیشن را بر عهده دارد.


گرافیک کامپیوتری
  • 5 دقیقه
  • 2619نفر

همه چیز درباره وظایف یک کارگردان انیمیشن

کارگردان انیمیشن نیز وظایفی مانند کارگردان فیلم دارد. او مسئولیت تصمیم گیری در مورد روند کلی تولید انیمیشن، سبک و شیوه روایت آن و همچنین ویژگی های ظاهری انیمیشن را بر عهده دارد. تمام ابعاد تولید انیمیشن زیر نظر کارگردان انیمیشن اجرا می شود.

تفاوت وظایف کارگردان انیمیشن با کارگردان فیلم

تفاوت عمده کارگردانی انیمیشن با کارگردانی سایر فیلم ها در بیش تر تحت کنترل بودن انیمیشن است. به عنوان مثال کارگردان فیلم بازیگران را راهنمایی می کند ولی روی تک تک حالات چهره و اعمال آن ها مسلط نیست. در حالی که در انیمیشن کارگردان می تواند کاراکترها را دقیقاً مطابق نظر خود به حرکت درآورد.

اولین قدم ساخت فیلم انیمیشنی نوشتن فیلمنامه است. بعضی استودیوهای ساخت انیمیشن ابتدا یک فیلمنامه ثابت را در نظر می گیرند. برخی دیگر نظیر استودیو پیکسار با یک ایده کلی شروع می کنند و سپس طرح داستان و شخصیت ها را در کنار توسعه بصری انیمیشن خلق می کنند.

در هر دو حالت هنرمندان طراحی های خود را به کارگردان ارائه می دهند تا آن ها را تایید کند. در انیمیشن های سه بعدی این طرح ها به مدل های سه بعدی تبدیل می شوند. پس از آن هنرمندان تحت راهنمایی کارگردان استوری بورد انیمیشن را ترسیم می کنند و برای هر صحنه انیمیشن یک تصویر پر از جزئیات طراحی می کنند.

کارگردان انیمیشن همچنین در انتخاب صداپیشگان شخصیت ها نقش دارد. به طور معمول ضبط دیالوگ ها پیش از آغاز ساخت انیمیشن انجام می گیرد تا انیماتورها بتوانند دهان و حرکات شخصیت ها را بر اساس صدای ضبط شده انیمیت کنند. بنابراین این کار بر عهده کارگردان است که صداپیشگان را در قسمت هایی از فیلمنامه که مبهم است راهنمایی کند.


بیش تر بخوانید: چگونه شغل کارگردانی انیمیشن را به دست آوریم؟


کارکردن انیماتورها با کارگردان انیمیشن

در مرحله بعدی کارگردان مسئولیت انیمیت کردن هر یک از شخصیت ها را به انیماتورها بر اساس مهارت های آن ها می سپارد. به عنوان مثال ممکن است انیماتوری در نشان دادن احساسات در چهره کاراکتر ماهر باشد و دیگری در انیمیت کردن حرکات بدن مهارت داشته باشد. کارگردان همچنین انیماتورها و طراحان محیط پس زمینه را انتخاب می کند.

کارگردان انیمیشن معمولاً همان طور که کارگردان فیلم با بازیگران کار می کند، با انیماتورها کار می کند. آن ها ابتدا دورهم جمع می شوند و استوری بوردها را مقابل خود قرار می دهند و در مورد تک تک اجزای انیمیشن بحث می کنند. سپس هر انیماتور بخش مربوط به خودش را انیمیت می کند و نتیجه را به کارگردان نشان می دهد تا اصلاحات لازم را به او نشان دهد. این کار به قدری تکرار می شود تا آن بخش برای قرار گرفتن در انیمیشن آماده شود. این فرایند می تواند ماه ها به طول انجامد.

بعضی کارگردان ها سبک شخصی خود را در انیمیشن پیاده می کنند و بعضی دست انیماتورها را در اجرای ایده هایشان در انیمیشن باز می گذارند. پس از آن که انیمیت کردن هر بخش کامل شد، بخش ها به ترتیب پشت سر هم قرار می گیرند تا یک فیلم انیمیشنی کامل تشکیل شود.

وقتی توسعه بصری فیلم به پایان رسید فیلم اصطلاحاً قفل می شود. به این معنی که تغییر دیگری در آن مجاز نخواهد بود. در این مرحله کارگردان یک آهنگساز و یک طراح افکت های صوتی را به کار می گیرد تا موسیقی متن و صداهای زمینه انیمیشن مثل زنگ در، بوق ماشین و... را ضبط و به انیمیشن اضافه کنند.

 

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید