۰۲۱-۶۶۱۶۶۳۲۹

آموزش مبانی فتوشاپ - بخش 4 - آموزش شخصی سازی محیط فتوشاپ (قسمت دوم)


آموزش شخصی سازی در محیط فتوشاپ با استفاده از کلیدهای میانبر و نوار ابزار | قسمت اول | آموزش های جامع فتوشاپ را در Skillearn دنبال کنید.


گرافیک کامپیوتری
  • 5 دقیقه
  • 1914نفر

آموزش مبانی فتوشاپ - بخش 4 - آموزش شخصی سازی محیط فتوشاپ (قسمت دوم)

در قسمت قبلی این مقاله به برخی روش های شخصی سازی در محیط فتوشاپ پرداختیم. در اینجا ادامه این روش ها را با هم بررسی خواهیم کرد؛ یعنی شخصی سازی نوار ابزار به همراه ایجاد و یا تغییر کلیدهای میانبر !

 

شخصی سازی در محیط فتوشاپ – نوار ابزار ها

در مقاله آشنایی با محیط فتوشاپ به‌صورت کلی با نوار ابزار ها آشنا شدیم. مثلاً به یاد دارید که هرکدام از ابزارها دارای کلید میانبر مخصوص به خودند. ( ابزار Move:V و ابزار Lasso:L) . همچنین تقریباً همه ابزارها در کنار خود دارای یک مثلث کوچک‌اند که نشان‌دهنده وجود ابزارهای بیشتری در آنجاست. برای دیدن تمام این ابزارها باید بر روی آن کلیک طولانی و یا راست کلیک کرد.

مشاهده می‌کنید که تمام ابزارهای موجود در هر خانه ( مثلاً در اینجا Lasso) دارای یک کلید میانبر مشترک‌اند. با زدن کلید L تنها می‌توانید به ابزاری که در بالای لیست قرار دارد، دست‌یابید. اگر بخواهید بین ابزارهای دیگر جابجا شوید، باید Shift را نگه‌داشته و سپس کلید میانبر را فشار دهید. (Shift+L)

 کلیدهای میانبر یک گروه ابزاری در جهت شخصی سازی در محیط فتوشاپ کلیدهای میانبر یک گروه ابزاری در جهت شخصی سازی در محیط فتوشاپ

شاید بخواهید این تنظیمات را تغییر داده و زدن کلید میانبر به‌تنهایی، باعث تغییر ابزار شود و دیگر نیازی به نگه‌داشتن Shift نباشد. برای این کار به منوی Edit، Preferences رفته و Tools را انتخاب نمایید.

 تغییر شیوه جابجایی در نوار ابزار برای شخصی سازی در محیط فتوشاپ تغییر شیوه جابجایی در نوار ابزار برای شخصی سازی در محیط فتوشاپ

سپس در پنجره بازشده Use Shift key for Tool Switch را از حالت انتخاب درآورید.

 تغییر شیوه جابجایی بین ابزار های مشابه برای شخصی سازی در محیط فتوشاپ تغییر شیوه جابجایی بین ابزار های مشابه برای شخصی سازی در محیط فتوشاپ

چگونه نوار ابزار را شخصی‌سازی کنیم؟

برای این کار بر روی سه‌نقطه‌ای که در زیر نوار وجود دارد راست کلیک کرده و Edit Toolbar را انتخاب کنید.

 شخصی سازی نوار ابزار به منظور شخصی سازی در محیط فتوشاپ شخصی سازی نوار ابزار به منظور شخصی سازی در محیط فتوشاپ

در این پنجره می‌توانید تغییرات موردنظر خود را اعمال کنید. با کشیدن ابزارها به قسمت Extra Tools می‌توانید آن‌ها را از نوار حذف کنید. (البته به‌طور کامل حذف نمی‌شوند و با راست کلیک بر روی سه‌نقطه زیر نوار ابزار ، در دسترس خواهند بود.) در نظر داشته باشید که با توجه به فعال بودن گزینه Disable Shortcuts for Hidden Toolbar Extras، دکمه میانبر مخصوص به ابزارهای منتقل‌شده به این قسمت، از کار خواهند افتاد.

همچنین می‌توانید با کشیدن ابزارها، ترتیب آن‌ها را تغییر داده، ابزارهایی که در یک‌خانه قرار دارند را از هم جدا کرده و یا ابزار را از یک گروه به گروه دیگر منتقل کرد.

 محیط شخصی سازی نوار ابزار در جهت شخصی سازی در محیط فتوشاپ محیط شخصی سازی نوار ابزار در جهت شخصی سازی در محیط فتوشاپ

پس از اعمال تغییرات می‌توانید بر روی Done کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند. با کنسل تغییرات جدید از بین خواهد رفت. Restore Defaults تمام تنظیمات نوار ابزار را به حالت پیش‌فرض تغییر می‌دهد.

همچنین می‌توانید با انتخاب گزینه Save Preset تغییرات را به‌صورت فایل مستقل ذخیره کرده تا اگر تنظیمات را به پیش‌فرض برگرداندید و یا حتی نرم‌افزار را حذف کردید، بتوانید با استفاده از Load Preset، فایل را انتخاب کرده و تغییرات خود را به نرم‌افزار بازگردانید.

 حذف، جابجایی و تغییر جایگاه ابزار ها در جهت شخصی سازی در محیط فتوشاپ حذف، جابجایی و تغییر جایگاه ابزار ها در جهت شخصی سازی در محیط فتوشاپ

شخصی سازی دیگری که بر روی نوار ابزار قابل‌اعمال است، از طریق جابجایی این نوار است که با کشیدن اتفاق میفتد. همچنین با استفاده از دو فلش بالای نوار می‌توانید ابزارها را به‌صورت یک ستونِ و یا دو ستونِ نمایش دهید.

 جابجایی و دو ستونه کردن نوار ابزار برای شخصی سازی در محیط فتوشاپ جابجایی و دو ستونه کردن نوار ابزار برای شخصی سازی در محیط فتوشاپ

تعیین کلیدهای میانبر دلخواه

آخرین بخشی که در خصوص شخصی سازی در محیط فتوشاپ به آن خواهیم پرداخت، مربوط به تعیین کلیدهای میانبر دلخواه است.

در منوهای نرم‌افزار مشاهده می‌کنید که در جلوی برخی از گزینه‌ها کلید میانبر مخصوصی نوشته‌شده است. همواره می‌توانید این میانبرها را تغییر داده و یا برای باقی گزینه‌ها کلید میانبر به وجود آورید. فرض کنید که می‌خواهید برای ، گزینه Tile All Vertically، یک میانبر ایجاد کنید.

 کلیدهای میانبر و شخصی سازی در محیط فتوشاپ کلیدهای میانبر و شخصی سازی در محیط فتوشاپ

به منوی Edit رفته و Keyboard Shortcuts را انتخاب کنید.

 چگونگی تغییر و ایجاد کلیدهای میانبر به منظور شخصی سازی در محیط فتوشاپ چگونگی تغییر و ایجاد کلیدهای میانبر به منظور شخصی سازی در محیط فتوشاپ

می‌توانید از قسمت مشخص‌شده با رنگ سبز، مشخص کنید که می‌خواهید میانبرهای کدام بخش را ویرایش کنید. Application Menus ( بخش منوها)، Panel Menus ( بخش پنل ها) و یا Tools (ابزارها)!

در اینجا چون می‌خواهیم برای Tile All Vertically که در منوی Window است، میانبر تعیین کنیم، Application Menus را انتخاب می‌کنیم.

همچنین از بخش آبی‌رنگ زیرین باید مسیر گزینه موردنظر را مشخص کنید.

 پنجره مختص به تغییر و ایجاد کلیدهای میانبر در شخصی سازی در محیط فتوشاپ پنجره مختص به تغییر و ایجاد کلیدهای میانبر در شخصی سازی در محیط فتوشاپ

با کلید بر روی قسمت خالی جلوی اسم، و زدن کلیدهای میانبر موردنظر، این تنظیمات اعمال می‌شود.

مثلاً در اینجا برای Tile All Vertically، کلیدهای Shift+Ctrl+F را می‌فشاریم. مشاهده می‌کنید که فتوشاپ اخطار می‌دهد که این کلیدهای میانبر قبلاً برای گزینه Fade از منوی Edit انتخاب‌شده و با این کار این کلیدها جابجا خواهند شد. اگر از این میانبر قبلاً زیاد استفاده نمی‌کرده‌اید، با انتخاب Accept می‌توانید این تغییرات را تائید کنید.

 مشکل یکسان بودن کلیدهای میانبر در فرایند شخصی سازی در محیط فتوشاپ مشکل یکسان بودن کلیدهای میانبر در فرایند شخصی سازی در محیط فتوشاپ

پس...

ملاحظه کردید که روش‌های زیادی برای شخصی سازی در محیط فتوشاپ و بخش‌های مختلف آن وجود دارد که این، نشان‌دهنده انعطاف بالای این نرم‌افزار است.

شاید در ابتدا این تغییرات برای شما ضروری به نظر نرسد ولی پس از مدتی کار کردن با فتوشاپ متوجه خواهید شد که با برخی تغییرات می‌توانید کار را برای خودتان راحت‌تر کنید. در اینجاست که روش‌های شخصی سازی در محیط فتوشاپ به کمک شما خواهند آمد!

 

ادامه آموزش مقدماتی فتوشاپ را در مقاله بعدی دنبال کنید!

قسمت قبلی مقاله را هم میتوانید از اینجا بخوانید!

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید