۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۰۷

راهنمای کاربرد موشن گرافیک در برندینگ


موشن گرافیگ در برندینگ کسب و کار شما به شدت تاثیر گذار است در این مقاله توضیح میدهیم که چگونه میتوانید با انیمیشن و محتوای ویدیویی به برندینگ خود کمک کنید . با ما همراه باشید


گرافیک کامپیوتری
  • 9 دقیقه
  • 632نفر

راهنمای کاربرد موشن گرافیک در برندینگ

 با توجه ‌به پیش‌بینی شرکت‌های فناور سیلیکون ولی، تا سال 2022، 82٪ از کل ترافیک اینترنت از بازدیدهای ویدئویی تشکیل می شه. قسمت قابل‌توجهی از این پهنای باند به تلویزیون‌های اینترنتی و ویدئوهای سرگرمی تعلق می گیره اما بخشی این ترافیک صرف ویدئوهای بازاریابی محتوا می شه که هدف آنها جلب مخاطب و ترغیب آنها به خرید هستش.

خوب، چه‌طور موشن گرافیک می توانه بر استراتژی بازاریابی محتوای شما تأثیر بگذاره؟ کاربرد متفاوت "موشن گرافیک" و "ویدئو" در صنعت تبلیغات چیه؟ چگونه فیلم (یا موشن گرافیک) مناسب تون رو انتخاب کنید؟ و چگونه می‌توانید ویدئویی در درست کنید که مخاطبتون رو درگیر خودش بکنه و به هدف خودتون برسونید؟
خوب چه جوری به این سؤالات جواب بدهیم. اگر یک دیجیتال مارکتر هستید این یه راهنمای کامل برای استفاده از ویدئو و موشن در تبلیغاتتتون هستش.
 

آیا تفاوتی میان موشن گرافیک و ویدئو وجود داره

شاید بعضی‌ها از لفظ موشن گرافیک و فیلم به‌جای هم دیگه استفاده کنند. ولی چند نکته اصلی وجود دارد که می‌تواند آنها را از هم متمایز کنه، هر موشن گرافیک یک ویدئو هستش، چون یک ویدئو می‌تواند از هر یک از تکنیک‌های موشن توش استفاده بشه، به جز پخش زنده که توش موشن نیست. ولی همه ویدئوها یک موشن نیستند، چون توی همه ویدئوها موشن گرافیک استفاده نمی شه.

چه موقع از موشن گرافیک و فیلم استفاده کنید

از کجا بدونیم که موشن گرافیک انتخاب درستی برای محتوای ویدئویی شما است؟ این تصمیم به مجموعه‌ای از عوامل، از جمله مخاطب شما، موارد استفاده و چشم‌انداز محتواتون برمی‌گردد.

در اینجا چند مورد از دلایلی استفاده از موشن گرافیک رو مطرح می‌کنیم.

وقتی شما می‌خواهید یک تجربه کاربر رو طراحی کنید

مخاطبین با مشاهده یک اینفوگرافیک می‌توانند اجزاء کامل کسب‌وکار شما رو درک کنند و اون اطلاعاتی رو که نیاز دارند ازش استخراج بکنند، حالا با استفاده از محتوای تعاملی، به‌خصوص جاهایی که هدف کلیک روی یه دگمه هستش، با موشن گرافی، درست است که مخاطب شما می تونه موشن رو جلو یا عقب بزنه، از بخشی از اون رد بشه و غیره اما تعامل بیشتر مردم با ویدئو به این صورت نیست. به دین معنی که تا زمانی که ویدئوی شما مختصر و جذاب باشه، یک مخاطب احتمالاً از ابتدا تا انتها فیلم را تماشا می کنه.

 شما به هدف خودتون رسیدید. به همین خاطر مجموعه شما باید تلاش بکنه کل محتواش رو توی اون ویدئو شرح بده، یا ممکنه برای توضیح بیشتر محصول یا خدمات نیاز به یه ویدئوی تکمیلی باشه اما در ویدئو اولیه شما پیام خودتون رو منتقل کرده‌اید. مطالعات نشون داده که ویدئوهای که حداکثر 2 دقیقه‌اند و تو این دو دقیقه پیام رو می رسونند، حدود 70% باعث جذب مخاطب می‌شوند.

می‌خواهید تعامل خودتون رو با مخاطباتون زیاد کنید

تعامل با کاربران با موشن گرافیک

اگر نرخ تبدیلتون پایینه به این معنی که، مخاطبین وارد صفحه فروشتون می‌شوند ولی اقدام به خرید نمی‌کنند، شاید مخاطب درک درستی از کسب و کارتون یا مزایای رقابتیتون نداره همه این مشکلات با یه فیلم حل می شه، از هر 5 تا مارکتر 4 تاشون گفتند هزینه ساخت یه ویدئو به طور کامل برگشت داشته مورد تعجب‌آور نیست، زیرا مشخص شده است که بازاریابی ویدئویی به کسب‌وکارها کمک کرده تا 49٪ سریع‌تر درآمد کسب کنند، اگر می‌خواهید نتیجه واقعی از هزینه‌های بازاریابی خودتون را ببینید، سرمایه‌گذاری روی ویدئوهای با کیفیت بالا و یا موشن گرافیک به‌عنوان بخشی از استراتژی محتواتون انتخاب کنید.

داده‌ها نشان می‌دهد که 85٪ از ویدئوهایی که روی فیس‌بوک نمایش داده می‌شود، به‌صورت بی‌صدا هستش ولی 76٪ تبلیغات ویدئویی فیس‌بوک برای انتقال پیام خود به صدا وابسته هستند، به این معنی که مارکترها محتوای خود را برای ارتباط با مخاطبین بهینه تولید نمی‌کنند.
 
اگر موشن گرافیک خود را برای مخاطب خاص و کانال تبلیغاتی خاص طراحی کنید، بهینه‌ترین روش برای ایجاد حداکثر اثربخشی است.

ساخت یک موشن گرافیک تبلیغاتی

روند ایجاد یک موشن گرافیکی چندمرحله‌ای است، اما هر مرحله، یک هدف اصلی دارد که به تولید یک محصول موفق کمک می‌کند. در دوره آموزش موشن گرافیک دانشگاه صنعتی شریف طراحی کامل یک موشن را یاد خواهید گرفت.

شروع طراحی

هر پروژه خلاقانه باید با یک جلسه شروع آغاز شود. این می‌تواند از طریق کنفرانس ویدئویی یا حضوری انجام شود. جلسه آغازین یک گام غیرقابل‌اجتناب است تا اطمینان حاصل شود که مشتری و فروشنده اهداف اصلی، زمان و هزینه پروژه موردبحث قرار گیرد.


فیلم‌نامه و کارگردانی

اولین گام در تولید یک ویدئو، فیلمنامه و کارگردانی است، این دو به‌هم‌وابسته‌اند. تمایز هرکدام را بررسی می‌کنیم:
فیلم‌نامه: متنی در فرایند ویدئو به‌صورت صوتی بیان می‌شود.
کارگردانی: توضیحات کتبی آنچه در طول هر قسمت از فیلمنامه روی صفحه‌ها نشان داده می‌شود.
ازآنجاکه محتوا و خط داستانی ستون فقرات هر ویدئو یا موشن گرافی است، بهتر است فیلمنامه و کارگردانی در کنار هم طراحی و ارائه شوند.

تیم طراح باید از کارفرما یک بازخورد اولیه بگیرد. برای شروع طراحی کل تیم تولید از جمله نویسندگان محتوا، انیماتورها و مدیران پروژه در یک اتاق جمع شده و شروع به ایده‌پردازی و برنامه‌ریزی می‌کنند با این کار کل تیم هماهنگ شده و ظرفیت‌های تیم مشخص می‌شود.

 استوری برد

پس از تأیید فیلمنامه و کارگردانی صحنه، تیم به سراغ استوری بورد می‌رود. در این مرحله، فیلمنامه و کارگردانی صحنه ترکیب شده و به‌صورت چند پلان نمایش داده می‌شود.
بسته به فاکتورهایی، از جمله بودجه، جدول زمانی و روند تولید انتخاب شده، طرح‌ها ممکن است پیچیدگی‌های متفاوتی داشته باشند. استوری بورد نگاه بصری به تیم می‌دهد.

طراحی هنری

طراحی عناصر هنری برای یک موشن گرافیک بیش از هر مرحله قبلی زمان‌بر است. طراحی این عناصر و ارائه آن چه که در مراحل قبلی تعیین شده بود و مطابقت طرح ذهنی با یک طرح قابل‌اجرا چالش اصلی این مرحله است.

صداگذاری

انتخاب صداگذار مناسب برای تکمیل لحن کلی ویدئوی شما بسیار مهم است. صدا باید متناسب مخاطب شما باشد و باید با جهت هنری مطابقت داشته باشد. اگر ویدئوی شما برای مشاهده در حالت بی‌صدا طراحی شده باشد، ممکن است کلمات به‌عنوان متن روی صفحه منتقل شوند. 

انیمیت

مرحله انیمیت کردن، آخرین مرحله در طراحی موشن گرافیک شما است. در این مرحله ، از فیلمنامه ، کارگردانی صحنه ، طراحی عناصر هنری اطمینان حاصل کرده‌ایم و شروع به انیمیت کردن عناصر گرافیکی کنیم.

صداگذاری
تا این مرحله از روند کار ، گرافیک موشن شما تبدیل به یک طرح ویدئویی شده است، حالا باید هم صدای راوی خود را بگذارید هم می‌توان قسمت‌هایی از موشن خود را با آهنگ‌ها جذاب‌تر کنید.


تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید