۰۲۱-۶۶۱۶۶۳۲۹

آموزش مبانی فتوشاپ - بخش 2 - آموزش روش های جابجایی و زوم در فتوشاپ


در مرکز آموزش های دانشگاه شریف، با زوم در فتوشاپ ، جابجایی در فتوشاپ ، ابزار Zoom و ابزار Hand آشنا شوید. آموزش های جامع فتوشاپ در Skillearn


گرافیک کامپیوتری
  • 5 دقیقه
  • 1960نفر

آموزش مبانی فتوشاپ - بخش 2 - آموزش روش های جابجایی و زوم در فتوشاپ

در مقاله گذشته با محیط فتوشاپ آشنا شدیم. در این قسمت از مقالات آموزش فتوشاپ قصد داریم تا روش های مختلف زوم در فتوشاپ مثل ابزار Zoom و همچنین روشهای جابجایی در فتوشاپ مثل ابزار Hand را با هم بررسی کنیم.

 

روش های زوم در فتوشاپ

 

منوی View برای زوم در فتوشاپ

اولین روش برای زوم در فتوشاپ با استفاده از منوی View انجام میشود. در این منو میتوانید از Zoom in برای زوم مثبت ( بزرگنمایی ) ، از Zoom out برای زوم منفی ( کوچکنمایی ) ،از Fit on screen برای پر کردن صفحه توسط تصویر و از 100% برای رفتن به زوم صددرصد استفاده کنید.

 زوم در فتوشاپ از طریق منوی View زوم در فتوشاپ از طریق منوی View 

 

میانبرهایی برای زوم در فتوشاپ

روش دیگر برای زوم در فتوشاپ، همان ساده شده روش قبلی است. به این صورت که برای انجام همان کار ها به ترتیب از میانبر های Ctrl همراه با + برای زوم مثبت، از میانبر Ctrl به همراه -  برای زوم منفی، از Ctrl+0 برای Fit on screen و از Ctrl+1 برای زوم 100% استفاده میشود. ( حتما این میانبر ها را به خاطر سپرده و از آن ها استفده کنید، چرا که بسیار پر کاربرد هستند و کار را برای شما بسیار راحت میکنند.)

مثلا در اینجا از Ctrl+1 برای زوم 100% استفاده کرده ایم.

 زوم در فتوشاپ - زوم 100% زوم در فتوشاپ - زوم 100%

 

همچنین با استفاده از Ctrl+0 میتوانیم کل تصویر را در قاب نرم افزار ببینیم. این کار گاهی اوقات به درصد زوم های عجیبی منجر میشود که ممکن است مشکلاتی را در تصاویر به وجود آورد. مثلا در این باعث درصد زوم 69.84% شده که برای رفع این مشکل بهتر است بر روی درصد موجود در Status info کلیک کرده و یک درصد نزدیک و رُند را وارد نماییم. ( البته مشکلات در حدی نیست که برای کار شما ایجاد مشکل کند و این کار ضرورت زیادی ندارد.)

 زوم در فتوشاپ - Fit on screen زوم در فتوشاپ - Fit on screen 

 

ابزار Zoom

روش دیگر برای زوم در فتوشاپ استفاده از ابزار Zoom است. برای دسترسی به این ابزار یا میتونید از نوار ابزار آن را انتخاب کنید و یا با فشردن دکمه Z بر روی کیبورد خود، این ابزار را باز کنید. استفاده از این ابزار نیز روش های متفاوتی دارد که در ادامه به آن ها میپردازیم:

  • اگر با این ابزار بر روی تصاویر کلیک کنید، عملی مانند استفاده از Zoom in موجود در منوی View انجام میشود. برای استفاده از Zoom out نیز یا میتوانید از قسمت مشخص شده به رنگ سبز در تصویر زیر نوع ذره بین را تغییر داده و یا در حالت عادی با نگهداشتن دکمه Alt، نوع ذره بین را موقتا تغییر دهید و با آن بر روی تصویر کلیک کنید.
 ابزار Zoom برای زوم در فتوشاپ ابزار Zoom برای زوم در فتوشاپ 

 

  • با کلیک و نگهداشتن بر روی یک نقطه توسط ابزار Zoom ، میتوانید قابلیتی به نام Animated zoom را فعال کنید. این کار باعث میشود تا فتوشاپ در نقطه مورد نظر آنقدر زوم کند تا به سطح پیکسل برسد. در این جا هم با نگهداشتن Alt میتوان کوچکنمایی را انجام داد.

 

 قابلیت Animated zoom از روش های ابزار Zoom در فتوشاپ قابلیت Animated zoom از روش های ابزار Zoom در فتوشاپ

 

  • روش آخر برای استفاده از ابزار Zoom  نیز این گونه است که اگر بر روی تصویر کلیک کنید و آن را به راست بکشید، Zoom in و اگر به چپ بکشیم، Zoom out فعال خواهد شد.

در تمام این روش‌ها و روش‌های بعدی، بعد از زوم شما تنها میتوانید قسمتی از تصویر را ببینید که قابلیت جابجایی در فتوشاپ (Scroll) و ابزار Hand در اینجا میتواند برای دیدن باقی تصویر و جابجایی بر روی تصویر به شما کمک کند. این قابلیت را جلوتر توضیح خواهیم داد.

 

پنل Navigator

بعد از ابزار Zoom ، نوبت به استفاده از پنل Navigator میرسد که میتوانید آن را از منوی Window فعال کنید.

 پنل Navigator از روش های زوم در فتوشاپ پنل Navigator از روش های زوم در فتوشاپ

 

این پنل تصویر را به همراه یک نوار و درصد در زیر آن به شما نشان میدهد که با استفاده از آن ها میتوانید بر روی تصویر زوم کنید.

 جزئیات پنل Navigator از روش های زوم در فتوشاپ جزئیات پنل Navigator از روش های زوم در فتوشاپ

 

وقتی با پنل Navigator بر روی تصویر زوم میکنید، این پنل محدوده نشان داده شده به شما را از طریق یک مستطیل قرمز رنگ نشان میدهد که میتوانید این مستطیل را گرفته و بر روی قسمت مورد نظر خود قرار دهید.

 جزئیات پنل Navigator از روش های زوم در فتوشاپ 2 جزئیات پنل Navigator از روش های زوم در فتوشاپ 2

 

آخرین روش برای زوم در فتوشاپ

روش دیگر برای این کار این گونه است که برای استفاده از Fit on screen و 100% زوم، باید به ترتیب بر روی ابزار Hand و ابزار Zoom دو بار کلیک کنید.

استفاده ابزار Zoom در دو فایل جدا

از مقاله پیشین به یاد دارید که با استفاده از منوی window و قسمت Arrange، دو پرونده را در کنار هم مشاهده کنید. در اینجا از این روش استفاده میکنیم که مشاهده میکنید این دو تصویر دارای درصد زوم های متفاوت هستند. برای یکسان کردن درصد زوم آن ها باید ابتدا بر روی عکس با درصد مطلوب کلیک کنید.

سپس باز هم به قسمت Arrange در منوی window رفته و بر روی Match Zoom کلیک میکنیم.

 استفاده از Match Zoom از روش های زوم در فتوشاپ برای بیش از یک فایل استفاده از Match Zoom از روش های زوم در فتوشاپ برای بیش از یک فایل

 

چون تصویر اتخابی من دارای درصد زوم 50% بود، حالا هر دو تصویر دارای همین درصد هستند. البته تفاوتی که در نمایش آن ها وجود دارد به دلیل متفاوت بودن سایز این دو تصویر است و ربطی به زوم ندارد.

 یکسان کردن درصد زوم دو عکس با استفاده از Match zoom یکسان کردن درصد زوم دو عکس با استفاده از Match zoom 

 

همچنین اگر بخواهیم با استفاده از ابزار Zoom  به طور همزمان بر روی دو تصویر زوم کنیم، باید پس از انتخاب این ابزار، گزینه Zoom All Windows را فعال کرده و بر روی یکی از تصاویر کلیک کنیم تا هر دو دچار بزرگنمایی شوند.

 زوم هماهنگ دو عکس با استفاده از Zoom All Windows زوم هماهنگ دو عکس با استفاده از Zoom All Windows 

 

اگر هم نخواهیم Zoom All Windows را به طور جدا فعال کنیم، کافیست در ابزار Zoom، کلید Shift را نگهداشته تا این قابلیت به طور موقت فعال شود.

 

ابزار Hand و روش های جابجایی در فتوشاپ

معمولا از ابزار Hand وقتی استفاده میشود که بر روی تصویر زوم کرده ایم و میخواهیم قسمت دیگر از تصویر را با همان درصد زوم ببینیم و نیاز به جابجایی در فتوشاپ داریم. برای این کار کافیست یا ابزار Hand را از نوار ابزار انتخاب، یا با فشردن دکمه H بر روی کیبورد خود آن را فعال کنید. همچنین روشی محبوب تر برای استفاده از این ابزار این گونه است که در تمام پنجره ها و ابزار هایی که در آن میتوانید عکس را ببینید، با نگهداشتن کلید Space و استفاده از موس، میتوانید موقتا به این ابزار دست پیدا کنید.

 جابجایی در فتوشاپ با استفاده از ابزار Hand جابجایی در فتوشاپ با استفاده از ابزار Hand 

 

استفاده از ابزار Hand در دو فایل جدا

استفاده از این ابزار در این حالت کاملا مشابه با ابزار Zoom است. به این صورت که میتوان با فعال کردن Scroll All Windows، دو تصویر را همزمان تکان داد. همچنین این قابلیت را میتوان با نگهداشتن کلید Shift در ابزار Hand، به طور موقت فعال کرد.

 قابلیت Scroll All Windows در ابزار Hand برای جابجایی در فتوشاپ قابلیت Scroll All Windows در ابزار Hand برای جابجایی در فتوشاپ 

 

ادامه آموزش مقدماتی فتوشاپ را در مقاله بعدی دنبال کنید!

قسمت قبلی مقاله را هم میتوانید از اینجا بخوانید!

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید