۰۲۱-۶۶۱۶۶۲۰۷

آموزش موشن گرافیک - قسمت دوم - بررسی انواع Transformation در افتر افکت


در این قسمت از آموزش موشن گرافیک ، به بررسی Transformation در سطح لایه ، Shape layer و گروه خواهیم پرداخت! | اسکیلرن دانشگاه شریف


گرافیک کامپیوتری
  • 5 دقیقه
  • 1498نفر

آموزش موشن گرافیک - قسمت دوم - بررسی انواع Transformation در افتر افکت

اعمال تغییرات ( Transformation ) بر روی لایه ها یکی از موضوعاتی است که نقش مهمی را در کار با افترافکت و ساخت موشن گرافیک دارد. همانطور که احتمالا میدانید، از انواع Transformation میتوان به تغییر نقطه ثقل ( Anchor Point )، موقعیت مکانی لایه ( Position )، اندازه (  Scale )، چرخش ( Rotation ) و شفافیت ( Opacity ) اشاره نمود.

از طرف دیگر لایه شکل ها ( Shape Layers ) از لایه های خاص موجود در افتر افکت هستند. چرا که مثل Solid ها درون خود نرم افزار ایجاد میشوند. این ویژگی باعث میشود که این لایه دارای Transformation های مختص به خود نیز باشند. در این مقاله قصد داریم در مورد این ویژگی و ترکیب آن با Transformation عادی لایه ها صحبت کنیم.

Transformation در سطح لایه در افتر افکت

اگر فیلم Inception را دیده باشید با مفهوم رویا در رویا آشنایی دارید! مفهومی که در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد نیز از چنین قانونی پیروی میکند.

در افترافکت تمام لایه ها دارای یک سری از Transformation ها هستند. حال اگر این لایه، یک لایه شکل ( Shape layer ) باشد، Transformation های اختصاصی آن را نیز در اختیار خواهیم داشت که زیرمجموعه Transformation های لایه اصلی هستند.

[aparat id="TJy7z"]

در اینجا یک انیمیشن ساده از یک مربع را ایجاد کرده ایم که یک حرکت ساده چپ به راست را انجام میدهد. که این کار با استفاده از Transformation لایه انجام گرفته است ( و با استفاده از Position ). با این کار، تغییرات انجام شده، به تک تک محتواهای موجود در لایه ( در این جا یک مربع ) اعمال میشوند.

 بررسی Transformation در سطح لایه اصلی در افتر افکت بررسی Transformation در سطح لایه اصلی در افتر افکت 

Transformation در سطح لایه شکل ( Shape Layer )

[aparat id="LUpQ5"]

حالا مثال را کمی جلوتر میبریم. در این ویدئو مشاهده میشود که مربع مثال ما، علاوه بر حرکت قبلی، یک انیمیشن جدید نیز به خود گرفته و چرخشی را هم انجام میدهد. البته اگر لایه این شکل را باز کنیم، متوجه خواهیم شد که این تغییرات از طریق Transformation لایه اعمال نشده و در اینجا از تغییرات خود لایه شکل استفاده شده است. برای مشاهده این تغییرات به بخش Contents رفته و لایه شکل مورد نظر ( در اینجا مربع | rectangle ) را باز میکنیم. مشاهده خواهید کرد که در اینجا نیز یک مجموعه از Transformation های اختصاصی لایه شکل وجود دارد که Rotation مورد نظر در اینجا اعمال شده است.

پس تا اینجا متوجه شدیم که Transformation لایه به کل محتوای موجود در آن اعمال شده ولی Transformation لایه شکل، زیر مجموعه آن بوده و فقط مختص به آن شکل است.

 بررسی Transformation در سطح لایه شکل در افتر افکت بررسی Transformation در سطح لایه شکل در افتر افکت 

Transformation در سطح گروه ( Group )

حالا میتوان یک مقدار پیچیدگی را بیشتر هم کرده Transformation را در سطح گروه بررسی کرد. برای این کار لایه اصلی که تا الان با آن کار میکردیم را انتخاب کرده و با استفاده از ابزار Shape ، یک شکل جدید (ستاره) را ایجاد میکنیم. مشاهده خواهید کرد که این شکل جدید به همان لایه و در بخش Contents اضافه خواهد شد. اگر لایه این شکل را باز کنید نیز میتوانید به Transformation های اختصاصی آن دست پیدا کنید که البته در آن هیچ کدام فعال نیستند. ولی اگر با زدن دکمه Space ، انیمیشن را پلی کنید، مشاهده میکنید که ستاره نیز همراه با مربع حرکت خواهد کرد که به دلیل اعمال شدن تغییرات در Transformation لایه اصلی است!

[aparat id="Zk539"]

حالا هر دو شکل موجود در لایه را انتخاب کرده و با زدن دکمه Ctrl+G ، آن ها را در یک گروه قرار میدهیم. با باز کردن لایه آن مشاهده خواهیم کرد که در اینجا نیز Transformation هایی را میتوانیم اعمال کنیم.

پس ...

در این مقاله با سه سطح از اعمال Transformation ها آشنا شدیم که به ترتیب عبارتند از:

  • Transformation در سطح لایه اصلی (Layer )
  • Transformation در سطح لایه شکل ( Shape Layer )
  • Transformation در سطح گروه ( Group )

البته میتوان بیشتر به این موضوع پرداخت ولی برای موضوع آموزش ما در همین حد کافی است که بدانیم Transformation لایه شکل از Transformation لایه اصلی مستقل است. و در ساخت موشن گرافیک ، این موضوع میتواند قابلیت انعطاف زیادی را برای ما به وجود آورد.

ادامه آموزش موشن گرافیک را در مقاله بعدی دنبال کنید!

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

تیم تحریریه اسکیلرن

این محتوا توسط تیم تولید محتوای اسکیلرن تولید شده است .امیدواریم که با تلاش خود به بهبود کیفیت وب فارسی کمک کنیم .


درباره اسکیلرن بیشتر بدانید

مطالب زیر را حتما بخوانید


نظرات ارزشمند شما

دیدگاه خود را ثبت کنید

در مورد این مقاله بحث کنید


اولین نظر را شما بذارید

اولین نفری باشید که گفتگو را آغاز میکنید